استفاده از تکنیکهای دورسنجی در استخراج شکستگی ها در مقیاسهای منطقه ایی و ناحیهایی بمنظور پهنه بندی مناطق مستعد لرزه خیزی در مطالعات اولیه ژئوتکنیکی

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 835

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

GEOTEC01_567

تاریخ نمایه سازی: 9 بهمن 1392

چکیده مقاله:

بررسی ناپیوستگی ها و شکستگی ها همواره مساله مهمی در مطالعات اولیه و ژئوتکنیکی محسوب می شود. شناخت این نواحی از طریق روشهایمستقیم برداشت صحرایی و یا روشهای ژئوفیزیکی و در مقیاسهای محدود انجام می گیرد. با استفاده از تکنیکهای دورسنجی و با داشتن داد ههاىرقومى ماهواره ایى یک منطقه و با پردازش این داده ها و فیلترگذارى میتوان خطواره ها و خصوصاً گسل ها را شناسایى کرد. با توجه به اینکه تصویر ماهواره ایی دید وسیعى از منطقه را در اختیار ما قرار می دهد، مى توان ارتباط بین گسل ها و همچنین مکانیسم برخى گس لها را مشخص کرد. در این تحقیق، تفسیر داده های ماهواره ایی ETM و تهیه نقشه های مربوط به آن نظیر درزه شکاف ها و لیتولوژی توسط نرم افزار Envi انجام گردیده است. پس از آماده سازی و جمع آوری لایه ها و داده های مورد نیاز، همپوشانی و تلفیق لایه های اطلاعاتی جهت تهیه نقشه نهایی با استفاده از نرم افزار Arc GIS انجام گردید. استفاده از این روش با توجه به هزینه پایین تر و همچنین وسعت محدوده مورد بررسی و سرعت انجام این تحلیل ها جهت انجام مطالعات اولیه ژئوتکنیکی پیشنهاد می شود.

نویسندگان

میثم داودآبادی فراهانی

دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی معدن، دانشگاه صنعتی شاهرود، ایران

هاشم امینی

معاونت فنی آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان قم، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • آم‌حمد ورشوساز وجزوه درسی DTM و تحلیل ساختارها در، GIS ...
  • _ , تهیه نقشه طواره های ساختار زمین شناسی کوه ...
  • _ Chandra Bose, M. Giridhar and , Viswanadh, "IDENTIFICA TION ...
  • E. Cicioglu Sutcu, "Use of GIS to discover potential coalfields ...
  • J. G. Liu, P. J. Mason, E. Yu, M.-C. Wu, ...
  • K. K. Talukdar, G. Thakuriah and R. Saikia, "Groundwater potential ...
  • نمایش کامل مراجع