شناسایی انالوگ ژنهای مقاومت به بیماری (خانواده NBS-LRR) در گونه های مختلف مرکبات

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 993

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CIGS12_0412

تاریخ نمایه سازی: 5 بهمن 1392

چکیده مقاله:

مرکبات در ایران از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار است. در سالهای اخیر بیماریهای جدیدی از جمله میوه سبز مرکبات از منطقه جنوب گزارش شده است که به دلیل ماهیت عامل بیماریزای آن، کنترل بیماری مشکل می باشد. در حال حاضر استراتژی کارآمد برای کنترل این بیماری استفاده از گیاهان مقاوم به این پاتوژن می باشد. لازمه تولید چنین ارقامی شناسایی، جداسازی و مکانیابی ژنهای مقاومت به بیماری است. در این پژوهش، به منظور شناسایی و جداسازی آنالوگهای ژنهای مقاومت گروه NBS-LRR در جنس Citrus از 8 آغازگر دژنره طراحی ده بر اساس موتیفهای حفاظت شده دامنه NBS استفاده شد. در مجموع 512 قطعه چندشکل حاصل شد. برای شناسایی آنالوگ ژنهای مقاومت تعدادی از قطعات چند شکلی از روی ژل آگارز جداسازی و توالی یابی شدند. تعدادی از آنالوگ ژنهای مقاومت در مرکبات از جمله در ارقام بومی ایران معرف توالیهای جدید بودند. از نظر فیلوژنی توالی آنالوگ ژنهای مقاومت در ارقام زینتی و محلی ایران با توالی های موجود در بانکهای اطلاعاتی در گروه های مجزا قرار دارند. نتایج حاصل از این پژوهش می تواند در مکانیابی ژنهای مقاومت منفرد و تعیین مکانهای کمی مقاومت به بیماریها در مرکبات مورد استفاده قرار گیرد.

نویسندگان

مریم غایب زمهریز

بخش تحقیقات بیماریهای گیاهی، موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، تهران، ایران

علی علیزاده علی آبادی

بخش تحقیقات بیماریهای گیاهی، موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور، تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Campos, M. A., p. D. Rosa, . E. C. Teixeira, ...
  • Katzer, G. 2002. Lime [Citrus aurantifolia (Christm. et Panz.) Swengle]. ...
  • Kozjak, P., J. Jakse, B. Javornik 2009. Isolation and sequence ...
  • Kump, B., B. Javornik 1996. Evaluation of genetic variability among ...
  • Deng, Z. S. Huang, P. Ling, C. Chen, C. Yu, ...
  • نمایش کامل مراجع