تونل تاسیسات شهری و نقش آن در روند مدیریت شهری

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,363

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCCESDA01_041

تاریخ نمایه سازی: 6 اسفند 1391

چکیده مقاله:

با افزایش جمعیت و توسعه شهرها ، کاهش ظرفیت و یا استهلاک زودرس تاسیسات زیربنایی به عنوان یکی ازبزرگترین چالشهای مدیریت شهری مطرح می شود . در شهرهای بزرگ شبکه های گسترده ای از تاسیسات نظیر آب ،برق ، گاز ، مخابرات و فاضلاب وجود دارد و در اکثر مواقع نحوه کارگزاری تاسیسات بسیار ضعیف انجام می شود . لذا انجام تعمیرات یا اقدامات توسعه که نیازمند آسفالت شکافی معابر است ، افزایش یافته ، و این امر علاوه بر ایجادمشکلات ترافیکی و زیست محیطی ، بر نامطلوب شدن سیمای شهر هم تاثیر می گذارد . به منظور جلوگیری از معضلات ناشی از انتقال تاسیسات حیاتی شهرهای بزرگ ، از جمله معضلات ترافیکی ، کاهش ایمنی و همچنین افزایش کارایی و طول عمر آن ، استفاده از تونلهای تاسیسات شهری می بایست مورد توجه شهرداریها و مسئولان شهرهای بزرگ قرار گیرد. از این رو در این مقاله ضمن معرفی و نحوه احداث تونل تاسیسات شهری ، به مقایسه آن نسبت به روشهای سنتی انتقال تاسیسات در شهرها پرداخته و نقش تونل های تاسیسات شهری در روند مدیریت شهری را تحلیل و بررسی می نماییم.

نویسندگان

سعید حسامی

استادیار و عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

محمد اتقائی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :