آفات و بیماری های انار معرفی یک جیره جدید فرم دار و مرطوب در پرورش کرم گلوگاه انار Ectomyelois ceratoniae

محل انتشار: همایش ملی انار
سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,939

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ANAR01_100

تاریخ نمایه سازی: 30 مرداد 1391

چکیده مقاله:

کرم گلوگاه انار یکی از مهمترین آفات انار است که هر ساله خسارت هنگفتی را به این محصول وارد می سازد به منظور بررسی این حشره در کارهای آزمایشگاهی و پرورش آن برای کاربردهایی از جمله عقیم سازی، استخراج فرمون و سایر موارد نیاز به جیره ایمناسب است تا حشره به خوبی مراحل رشدی خود را طی کرده و خصوصیات آن تغییر ننماید. بدین منظور جیره ای متشکل از سبوس گندم، شکر، لیسین، گلیسرین، متیل پارابنزن، آگار، اسید آسکوربیک، اسید سوربیک، جوانه گندم، آنتی بیوتیک و آب مقطر تهیه گردید. این جیره در طی سه نسل برای پرورش کرم گلوگاه در شرایط آزمایشگاهی درجه حرارت 2±28سانتی گراد، رطوبت 5±60%و روشنایی 14 و تاریکی 10 ساعت مورد استفاده قرار گرفت. آنگاه پارامترهای اندازه لارو، دوره لاروی، وزن شفیره، دوره شفیرگی، دوره کامل رشدی، تعداد تخم گذاشته شده و تعداد تخم تفریخ شده کرم گلوگاه طی این سه نسل مورد بررسی قرار گرفت که میانگین هر یک از پارامترهای فوق برای سه نسل به ترتیب عبارتند از0/104±1604 میلی متر 0/581±1932 روز 1/327±38/23 میلی گرم 0/256±8/98 روز 0643±32/51 روز 12/48±84/66 عدد و 1122 ±75/83 عدد بود که بیانگر مطلوب بودن جیره جهت پرورش کرم گلوگاه انار است. این جیره به دلیل داشتن آگار و فرم جامد و مرطوب بودن آن نسبت به سایر جیره های مورد استفاده متمایز بوده و از آن میتوان در برنامه های تولید انبوه و بررس یهای آزمایشگاهی استفاده کرد

نویسندگان

سیدجواد طباطبائی فرد

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ولی عصر رفسنجان

حمزه ایزدی

دانشکده کشاورزی ولی عصر رفسنجان

مرتضی الهیاری

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • امید پور، آ. 1385 بررسی آزمایشگاهی تعیین دز مناسب پرتوهای ...
  • قوامی، ص. 1384. بررسی تاثیر سه رژیم غذایی مصنوعی روی ...
  • مهرنژاد، م. 1371. زیست‌شناسی شب‌پره خرنوب Apomyelois ceratoniae آفت جدید ...
  • نمایش کامل مراجع