تاثیر ساختار و مدیریت تدارکات، شایستگی های حرفه ای کارکنان، و کیفیت خط‎ مشی تدارکات بر اجرای موفقیت آمیز آن در پرتو عوامل تعدیل گر در بانک های دولتی ایران

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: فارسی
مشاهده: 74

فایل این مقاله در 23 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

JR_JMDP-35-1_001

تاریخ نمایه سازی: 29 آبان 1401

چکیده مقاله:

هدف: پژوهش حاضر به دنبال بررسی عوامل تعدیل گر در اجرای موفقیت آمیز خط مشی تدارکات در بانک های دولتی است. طرح پژوهش/ روش‎شناسی/ رویکرد: این پژوهش از نظر هدف، کاربردی و از لحاظ نحوه گردآوری اطلاعات جزو پژوهش ­های کمی است. جامعه آماری شامل مدیران و کارشناسان ناظر بر تدارکات هشت بانک دولتی است که از خط‎مشی های تدارکات عمومی کشور استفاده می کنند، که از میان آن ها ۱۵۱ نفر به عنوان نمونه انتخاب شدند. پرسشنامه محقق‎ساخته نیز پس از سنجش اعتبار و روایی آن میان شرکت کننده ها توزیع شد. برای انتخاب نمونه از نمونه گیری تصادفی طبقه ای استفاده شد. یافته ها: تحلیل مسیر داده‎ها نشان می‎دهد که ساختار مناسب، مدیریت اثربخش، شایستگی حرفه ای کارکنان، و کیفیت قوانین و مقررات بر اجرای موفق خط‎مشی تدارکات اثر مثبت و معناداری دارند. در ضمن، نتایج نشانگر آن است که تدارکات الکترونیک، تلاطم سیاسی و بی‎ثباتی اقتصادی، مناسبات اجتماعی، نظارت برون‎سازمانی، و شدت رقابت روابط بین متغیرهای مستقل و وابسته را مطابق مدل پژوهش تعدیل می­ کنند. ارزش/ اصالت: مطالعات بسیاری در مورد اجرای موفق خط‎مشی انجام شده است، اما چارچوب جامعی در مورد اجرای موفق خط‎مشی تدارکات وجود ندارد. یافته‎های پژوهش حاضر عوامل اثرگذار بر اجرای موفقیت‎آمیز خط‎مشی تدارکات را در بخش دولتی ایران شناسایی می‎کند که فاقد سابقه نظری در ادبیات پیشین است.  

کلیدواژه ها:

Proper Organizational Structure ، Effective Management ، Professional Competence of Employees ، Quality of Laws and Regulations ، Successful Implementation of Procurement Policy. ، ساختار مناسب ، مدیریت اثربخش ، شایستگی حرفه ای کارکنان ، کیفیت قوانین و مقررات ، اجرای موفق خط‎مشی تدارکات.

نویسندگان

عباس شفیعی

Department of Public Management, Faculty of Management and Accounting, Qazvin Branch, Islamic Azad University, Qazvin, Iran.

فرج اله رهنورد آهن

Institute for Management and Planning Studies, Tehran, Iran.

علیرضا علی نژاد

Faculty of Industrial Engineering, Qazvin Branch, Islamic Azad University, Qazvin, Iran.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
 • Baghernezhad, P., Taherpour, H., & Bahrami, H. (۲۰۱۷). Identifying Factors ...
 • Birkland, T. A. (۲۰۱۵). An Introduction to the Policy Process: ...
 • Calista, D., (۱۹۹۴). Policy Implementation. In Stuart Nagel (ed.), Encyclopedia ...
 • Frederickson, H. G., Smith, K. B., Larimer, C. W., & ...
 • Jamshidi, S. H., Amini Sabbegh, Z., Sadeh, E., & Sheykholeslam ...
 • Lipsky, M. (۲۰۱۰). Street-Level Bureaucracy: Dilemmas of the Individual in ...
 • McConnell, A. (۲۰۱۰). Policy Success, Policy Failure and Grey Areas ...
 • Runhaar, H., Dieperink, C., & Driessen, P. (۲۰۰۶). Policy Analysis ...
 • Sabatier, P. A. (۱۹۸۶). Top-Down and Bottom-Up Approaches to Implementation ...
 • جودکی، علی‎اکبر (۱۳۹۸). ضرورت بازبینی، اصلاح و انطباق قانون برگزاری ...
 • هاولت، مایکل؛ رامش، ام.، و پرل، آنتونی (۱۳۹۴). مطالعه خط‎مشی ...
 • نمایش کامل مراجع