بررسی پایداری خاکدانه‌ها در موقعیت‌های مختلف شیب در کاربری‌های جنگل و زراعی

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 901

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

MAST01_166

تاریخ نمایه سازی: 19 خرداد 1391

چکیده مقاله:

از مهمترین عوامل موثر روی تخریب و فرسایش خاک تغییر کاربری اراضی است. هدف از این مطالعه، بررسی اثر تغییر کاربری اراضی و موقعیت شیب برپایداری خاکدانه‌ها در دو عمق سطحی و زیر سطحی می باشد. مطالعه‌ی حاضر در عرصه‌های جنگلی منطقه مریوان انجام گرفت. از سه کاربری، جنگل، جنگل تبدیل شده به مرتع و جنگل تبدیل شده به زمین زراعی در سه تکرار و 4 موقعیت بالا، شانه، پشت و پای شیب و از دو عمق (25-0و50-25 سانتی متر) نمونه برداری خاک صورت گرفت. وضعیت پایداری خاکدانه‌ها را به صورت نمایه‌ای از میانگین وزنی قطر خاکدانه ها (MWD) و میانگین هندسی قطر خاکدانه‌ها (GMD)، بیان و محاسبه گردید. نتایج نشان داد که با تغییر کاربری اراضی از جنگل به مرتع و زراعی، شاخص های پایداری خاکدانه ها بطور معنی داری کاهش می یابند. همچنین با افزایش عمق از مقدار پایداری خاکدانه‌ها به دلیل کاهش ماده‌ی آلی خاک، کاسته می شود. تغییرات پایداری خاکدانه‌ها با موقعیت‌های اصلی شیب چندان تغییرات معنی داری نشان نداد ولی در همه کاربری‌ها کمترین پایداری مربوط به موقعیت‌های شانه‌ی شیب و پشت شیب و بیشترین پایداری مربوط به موقعیت‌های بالای شیب و پای شیب بود، که این نشان دهنده‌ی اثر فرسایش خاک در موقعیت های مختلف شیب تپه می باشد.

نویسندگان

وریا زارعی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی، دانشگاه بوعلی سینا همدان

محسن شکل آبادی

استادیار ان گروه خاکشناسی،دانشگاه بوعلی سینا همدان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Allison, F. E. (1973). Soil organic matter and its role ...
  • Hoyos, N. and Comerford, N.B. _ Land _ and landscape ...
  • John, B., Yamashita, T., Ludwig, B. and Flessa, H. (2005). ...
  • Kemper, W.D and Rosenau, R.C. 1986. Aggregate stability and size ...
  • Lal, R., Calhoun, F.G. and Fausey, N.R .209. :Effect of ...
  • Wang, X.L, Jia, Y., Li, X.G., Long, R.J., Ma, Q., ...