بررسی میزان اثر بخشی و در ماثر عصاره گیاه میخک و داروی کتامین به روش حمام در شاه میگوی ( Astacus astacus) سد ارس استان آذربایجان غربی

سال انتشار: 1400
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 142

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SNTAO03_052

تاریخ نمایه سازی: 7 بهمن 1400

چکیده مقاله:

استفاده از آبزیان جهت تحقیقات مختلف و اندیکاسیون داروهای بیهوشی در جهت آرام بخشی ونمونه برداری، آزمایش های گوناگون از مباحث مهم دنیای گسترده آبزیان می باشد. باتوجه به مطالعات کم و اندیکاسیون داروهای مختلف بیهوشی و داروهای گیاهی و مطالعه اثرات ترکیبی این داروها در گونه های مختلف نیاز به بررسی دز و اثر این ترکیبات ضروری می باشد. در این بررسی ۰۸۱ عدد شاه میگویAstacus astacus در فصل صید به کمک تعاونی صیادی سد ارس استان آذربایجان غربی با دامنه وزنی ۰۰۱-۱۸۰ گرم و دامنه طولی چنگالی ۴۱-۱۷ سانتی متر بصورت تصادفی انتخاب و توسط ظروف پلاستیکی به همراه یخ به آزمایشگاه بخش خصوصی ارجاع گردید. پس از طی دوره سازگاری با محیط، در شرایط آزمایشگاهی استاندارد با فاکتورهای بیوشیمیایی یکسان (اکسیژن، نیتریت، نیترات، سختی آب، ۲PH ،CO، دما) نگهداری شدند. شاه میگو ها در۱۲ گروه آزمایش و شاهد به صورت تصادفی قرار گرفته که هر گروه با سه بار تکرار مورد ارزیابی قرار گرفتند و گروه ها به ترتیب با دزهای مختلف عصاره گیاه میخک، داروی کتامین وترکیب کتامین و عصاره گل میخک جهت رسیدن به بیهوشی موثر (علایم بیهوشی مرحله سه) ارزیابی شدند . نتایج این بررسی گویای بهترین تاثیر و دوام بیهوشی با حمام گل میخک با دز ۴۰mg/lit و در حمام داروی کتامین با دز۲۰۰mg/kg بود.حمام ترکیبی کتامین با دز ۲۰۰mg/kg و گل میخک با دز ۴۰mg/lit اثر بخشی کمتری نسبت به استفاده مجزا از هر یک از ترکیبات فوق را دارا بود. با توجه به نتایج این بررسی که اولین بار بر روی شاه میگویAstacus astacus مطالعه گردید میزان دز ماثر و کشنده و اثرات سینرزیسمی مورد ارزیابی قرار گرفت که جهت مطالعات علمی مورد کاربرد قرار گیرد.

نویسندگان

مرضیه السادات حسینی

دامپزشک بخش خصوصی – فارغ التحصیل دکتری حرفه ای دامپزشکی ، دانشکده دامپزشکی ، دانشگاه رازی کرمانشاه

امین خدادادی

دامپزشک و متخصص بهداشت و بیماری های آبزیان ، کارشناس بهداشت و بیماری های آبزیان، سازمان دامپزشکی کشو ر