بررسی جایگاه ایران در تولید و تجارت جهانی خربزه در ده سال اخیر

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,097

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IRANMELON01_048

تاریخ نمایه سازی: 22 دی 1390

چکیده مقاله:

به منظور مطالعه ی جایگاه ایران در تولید و تجارتجهانی خربزه طی ده سال اخیر آخرین اطلاعات مربوط به سطح زیرکشت تولید حجم و ارزش صادرات و واردات عملکردها و قیمت ها از طریق سایت فائو و آمارنامه های وزارت جهاد کشاورزی جمع آوری و مورد تحلیل قرارگرفتند. نتایج نشاندادند کشور ما از نظر سطح زیرکشت و تولید در رتبه سوم جهان قرار دارد درحالیکه از نظر عملکرد دهمین کشور جهان هستیم بررسی شاخصهاینسبت سطح زیرکشت خربزه به سطح اراضی قابل آبیاری و سطح زیرکشت و تولید خربزه نسبت به کل سبزی و صیفی و روندهای مربوطه نشان دادند که درکشور ما در مقایسه با میانگین جهانی منابع بیشتری به تولید این محصول اختصاص داده می شود درعین حال به نظر می رسد عملکرد کم صادراتناچیز و قیمت صادراتی تا چند برابر زیرقیمت جهانی از بهره وری نامناسب منابع ارزشمنددر تولید خربزه حکایت دارند به نظر می رسداگر قرار است بهترین منابع محدود کشور را صرف تولید محصولی لوکس کنیم باید به کیفیت عملکرد و تجارت آن هم توجه ویژه مبذول شود در غیر این صورت ضرری بزرگ متوجه منافع ملی کشور خواهد بود.

نویسندگان

سیدحسین ترابی

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی

احسان ترابی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • _ بی‌نام. 1389 آمارنامه‌ی کشاورزی، جلد اول: محصولات زراعی (سال ...
  • FAOS AT AT.20 1 1. Available from: http://fostat. fao.org [Accessed: ...
  • Kerje, T. and Grum, M. 2000. The origin of melon, ...
  • نمایش کامل مراجع