Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
ورود |عضویت رایگان |راهنمای سایت |عضویت کتابخانه ها
عنوان
طرح پژوهشی

ارزیابی خصوصیات شیمیایی خاک و رشد گیاه ذرت در آبیاری ناقص ریشه با استفاده از پساب در آبیاری قطره ای

نوع محتوی : طرح پژوهشیسال انتشار: 1397
کد COI طرح پژوهشی: R-1283646تاریخ درج در سایت: 15 مهر 1400
زبان اصلی طرح پژوهشی: فارسی دسته بندی علمی طرح پژوهشی: مهندسی آب و هیدرولوژی
مشاهده این طرح پژوهشی: 280تعداد صفحات طرح پژوهشی: 147

خرید و دانلود فایل طرح پژوهشی

برای دریافت فایل این طرح پژوهشی ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

مشخصات نویسندگان طرح پژوهشی ارزیابی خصوصیات شیمیایی خاک و رشد گیاه ذرت در آبیاری ناقص ریشه با استفاده از پساب در آبیاری قطره ای

چکیده طرح پژوهشی:

امروزه سرانه آب جهان رو به کاهش است و یکی از چالش های بزرگ بخش کشاورزی در عصر حاضر تولید غذای بیشتر از آب کمتر میباشد. لذا نیاز به استفاده از منابع آبی جدید مانند پساب تصفیه شده بیش از پیش حس می شود همچنین اعمال روش های نوین آبیاری نیز اجتناب ناپذیر است، یکی از روش های نوین آبیاری، آبیاری ناقص ریشه می باشود. این تحقیق به بررسوی اثرات تومان روش های مختلف کم آبیاری و استفاده از پساب بر روی گیاه ذرت سوینگل کراس ۷۰۴ در شورایط مزرعه پرداخته است. تیمارهای آبیاری شامل آبیاری کامل با روش معمولی FI ، آبیاری ۷۵ در صد نیاز آبی با روش معمولی DI۷۵، آبیاری ۵۵ در صد نیاز آبی با روش معمولی DI۵۵، آبیاری کامل با روش آبیاری ناقص ریشه PRD۱۰۰ ، آبیاری ۷۵  درصد نیاز آبی با روش آبیاری ناقص ریشه PRD۷۵ و آبیاری ۵۵ درصوود نیاز با روش آبیاری ناقص ریشه PRD۵۵ بود. صفات وزن زیست توده، عملکرد دانه، اجزای عملکرد (وزن ۱۰۰۰ دانه، تعداد دانه در ردیف، قطر بلال، ارتفاع بلال، وزن کل بلال)، کارآیی مصرف آب در برداشت نهایی اندازهگیری شد، همچنین مقدار پروتئین و درصد نیتروژن برای دانه و برگ، ساقه اندازه گیری شد. همچنین با توجه به نمونه برداری های صورت گرفته از خاک در پایان کشت برخی از خصوصیات شیمیایی خاک بدست آمد. با توجه به تجزیه آماری و مقایسه میانگین داده ها بر اساس آزمون دانکن و سطح معنی دار ۵ درصد مشخص شد در تمامی صفات زیست توده، عملکرد دانه و اجزای عملکرد بین تیمارهای آبیاری کامل و آبیاری ۷۵ درصد نیاز آبی اختلاف معنی دار مشاهده نمی شود. در نوع آب نیز در صفات زیست توده و عملکرد دانه بین دو نوع آب اختلاف معنی دار وجود ندارد. بین دو روش آبیاری برای صفات زیست توده و عملکرد دانه اختلاف معنی دار مشاهده شد و آبیاری معمولی نتایج بهتری را نسبت به آبیاری ناقص ریشه نشان داد. در مورد درصد نیتروژن و پروتئین برگ و ساقه تنها در روش آبیاری، آبیاری ناقص ریشه مقادیر بیشتر و معنی داری با آبیاری معمولی نشان داد. در کارآیی مصرف آب سطح ۷۵ درصد نیاز آبی بیشترین مقدار را به خود اختصاص داد و آبیاری معمولی
نسبت به آبیاری ناقص ریشه نتایج بهتری را گزارش داد. در آنالیز خاک نیز مشاهده شد EC و کلسیم و منیزیم در آبیاری با آب چاه بیشتر از پساب است، همچنین برای بیکربنات، پتاسیم و درصد نیتروژن آبیاری با پساب مقادیر بیشتر از آبیاری با آب چاه را نشان می دهد. هدایت الکتریکی، کلسیم و منیزیم، پتاسیم و درصد نیتروژن در سطح ۷۵ درصد نیاز آبی بیشترین مقدار بین سطوح آبیاری را داشت. هدایت الکتریکی، کلسیم و منیزیم و همچنین پتاسیم در روش آبیاری ناقص ریشه مقادیر بیشتری داشتند. به طور کلی نتایج حاکی از آن است که اعمال تیمار آبیاری در سطح ۷۵ %، کاهش معنی داری در مقدار محصول بوجود نمی آورد. همچنین استفاده از پساب موجب بهبود کیفیت و افزایش نسبی محصول می گردد. 

کلیدواژه ها:

کد طرح پژوهشی/لینک ثابت به این طرح پژوهشی

کد یکتای اختصاصی (COI) این طرح پژوهشی در پایگاه سیویلیکا میباشد و برای لینک دهی به این طرح پژوهشی می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت طرح پژوهشی در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/1283646/

فهرست مطالب طرح پژوهشی

(برای نمایش کلیک نمایید)

تهیه کنندگان طرح پژوهشی

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

مدیریت اطلاعات پژوهشی

مقالات مرتبط جدید

طرح های پژوهشی مرتبط جدید

به اشتراک گذاری این صفحه

اطلاعات بیشتر درباره COI

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

پشتیبانی