ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
ناشر تخصصی کنفرانسهای ایران
عنوان
مقاله

تأثیر مواد آلی برمیزان ظرفیت تبادل کاتیونی، ظرفیت نگهداری آب و میزان آب قابل استفاده گیاه در چند خاک بکر وکشت شده

تعداد صفحات: 3 | تعداد نمایش خلاصه: 6580 | نظرات: 0
سال انتشار: 1384
کد COI مقاله: SSCI09_462
زبان مقاله: فارسی
متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این مقاله

متن کامل این مقاله منتشر نشده و در پایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانس ها و مجلات می باشد. برخی دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند.به منظور تکمیل بانک مقالات موجود چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل مقاله

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

مشخصات نویسندگان مقاله تأثیر مواد آلی برمیزان ظرفیت تبادل کاتیونی، ظرفیت نگهداری آب و میزان آب قابل استفاده گیاه در چند خاک بکر وکشت شده

هانیه عسگری - دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی
احمد گلچین - دانشیار گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه زنجان

چکیده مقاله:

ماده آلی بر بسیاری ازخصوصیات فیزیکی وشیمیایی خاک تـأثیر مـی - گذارد . اگرچه مقدار ماده آلی در مقایسه بـا جـزء معـدنی خـاک بسـیار ناچیز می باشد، ولی همین مقدار کم دارای تأثیر شـدیدی بـر خـواص فیزیکی وشیمیایی خاک دارد که از مهمترین آنها می توان به تأثیر بـر تشــکیل وپایــداری ســاختمان خــاک، ظرفیــت نگهــداری آب، CEC ، قابلیت جذب عناصر غذایی، فرسایش پذیری وپتانسیل میکروبی اشاره نمود . تا قبـل از سـال 1990 ، نقـش مـواد آلـی در ذخیـره آب بطـور کامـل مشخص نبود و بیشتر دانشمندان بر این باور بودند کـه اثـر مـواد آلـی بسیار کم است (9) ، ولی بسـیاری از تحقیقـات نشـان داد کـه ظرفیـت نگهداری آب قابل دسترس گیاهان در خاک ارتبـاط زیـادی بـا مقـدار مواد آلی خاک دارد وبا زیاد شدن مـواد آلـی، افـزایش مـی یابـد (6) ، در بسیاری از خاک های کشـاورزی مشـاهده شـده اسـت کـه مـواد آلـی خاکدانه سازی را افزایش داده واز این طریـق روی ظرفیـت آب قابـل دسترس گیاه تأ ثیر می گذارد . علاوه بر این بـا بهتـر شـدن سـاختمان وحفرات خاک با افزایش مواد آلی، رطوبت ظرفیـت مزرعـه زیـاد مـی شود، ولی روی رطوبت نقطه پژمردگی (PWP) اثر کمتری دارد (9) از آنجا که مواد آلی حدود پنج برابر سبک تر از بخـش معـدنی خـاک است ومقدار اندک مواد آلی تأثیر شدی دی روی فضای حفرات دارد، بـا اندازه گیری آب قابل نگهداری در مکش 10kpa ، مشاهده شده اسـت که حجم حفرات با قطر کمتر از 30 میکرومتر، رابطه خطـی بـا درصـد کربن آلی خاک دارد (4) در تحقیقی روی انواع گروه های بـافتی خـاک مشاهده شد که با افزایش مواد آلـی از یـک تـا سـه درصـد، ظرفیـت نگهداری آب دو برابر شد و هنگامی که مقدار مواد آلی تا چهار درصـد افزایش یافت، مقدار کل آب قابل دسترس گیاهـان (AWC) بـیش از %60 زیــادتر گردیــد (9) گروهــی از دانشــمندان یــک عامــل مهــم در افزایش خطی نگهداری آب وحد پلاسـتیک در خـاک هـای سـیلتی بـا افزایش کربن آلی را، ترشح ژل توسط باکتری ها در خاک هـای حـاوی مواد آلی دانستند (3و5). ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) یک خصوصیت خیلی مهـم خـاک هـا است وپتانسیل حاصلخیزی خاک را تعیـین مـی کنـد . ظرفیـت تبـادل کاتیونی یک بیان کمی از مقدار بارهای منفی به ازای مقدار مشـخص خاک یا بعبارت دیگر ظرفیت جذب کاتیون ها از محلول است (1) مواد آلی وجزء رس خاک، منابع اصلی بار منفی خاک مـی باشـند، در عـین حال تحقیقات روی خاکهای جنوب آمریکا نشان داده است که هوموس خاک CEC بیشتری نسبت به اجزاء رس خـاک دارد (2) و بـا تجزیـه مواد آلی در خاک، گروه های اسیدی آنها افزایش مـی یابـد کـه باعـث افزایش CEC می گردد (1) در تحقیقی نشان داده شده است که خـاک هـای بـا مقـدار مـواد آلـی بیشتر، ظرفیت تبادل کـاتیونی بیشـتر، ظرفیـت نگهـداری آب بـالاتر وبالاخره از سلامت بهتری نسبت به خاک های با مقدار مواد آلی کمتـر برخوردار هستند ).9) افزایش ظرفیـت آب قابـل نگهـدار ی بـا افـزایش کربن آلی بعلت وجود بارهای منفی سطح مواد آلی است و این موضوع برای خاکهای شنی با اندازه گیری CEC ثابت شد (10).

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/11447/

نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
عسگری، هانیه و گلچین، احمد،1384،تأثیر مواد آلی برمیزان ظرفیت تبادل کاتیونی، ظرفیت نگهداری آب و میزان آب قابل استفاده گیاه در چند خاک بکر وکشت شده،نهمین کنگره علوم خاک ایران،تهران،،،https://civilica.com/doc/11447

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (1384، عسگری، هانیه؛ احمد گلچین)
برای بار دوم به بعد: (1384، عسگری؛ گلچین)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود ممقالهقاله لینک شده اند :

 • نور بخش، ف و م. کریمیان اقبال. 1376. حاصلخیزی خاک ...
 • Brady, N.C., and R.R. Weil. 1999. The nature and properties ...
 • Emerson, W.W. 1995a. The plastic limit of silty surface soils ...
 • Emerson, W.W. 1995b. Water retention, organic C and soil texture. ...
 • Emerson, W.W., R.C. Foster, J.M. Tisdall and D. Weissmann. 1994. ...
 • Evans, R., D.K. Cassel and R.E. Sneed. 1996. Soil, water ...
 • Golchin, A., P. Clarke, J.M. Oades and J.O. Skjemstad. 1995. ...
 • Hillel, D. 1998. En vironmental Soil Physics, Academic Press, San ...
 • Hudson, B.D. 1994. Soil organic matter and available water capacity, ...
 • McGarry, D., R.C. Bigwood, U.P. Pillai- McGarry, S.G. Bray and ...
 • Stevenson, F.G. 1994. Humus Chemistry: Genesis, Composition, Reactions, John Wiley ...
 • Tisdall, J.M. and J.M Oades. 1982. Organic matter and water ...
 • مدیریت اطلاعات پژوهشی

  صدور گواهی نمایه سازی | گزارش اشکال مقاله | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  به اشتراک گذاری این صفحه

  اطلاعات بیشتر درباره COI

  COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

  کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

  پشتیبانی