مهمترین فعالیت های مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سال ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۸

رده بندی دیویی: 955/690
شابک: 978-600-113-258-2
رده بندی کنگره: 7/TH213
شماره کتابشناسی ملی: 6181663
شناسه ملی سند علمی: R-1136764
تاریخ درج در سایت: 14 دی 1399
سال انتشار: 1399
تعداد صفحه: 80
زبان: فارسی
مشاهده: 1,050
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این کتاب:

دریافت فایلهای پیوست کتاب

جهت دریافت فایل های پیوست این کتاب بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیویلیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

چکیده کتاب:

 مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با سابقه حدود ۴۴ ساله، همواره نقشی مهم و اساسی در راستای ارتقاء بهره وری در حوزه ساختمان، مسکن و حمل و نقل در کشور داشته است. این مرکز متشکل از ۴ پژوهشکده و ۲۵ بخش تحقیقاتی و و آزمایشگاه مجهز از معتبرترین مراکز تحقیقاتی کشور می باشد و عملکرد آماری مرکز، از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۸ به شرح زیر است

• پروژه های پژوهشی انجام شده، ۴۵۹ پروژه • ایستگاه های شتابنگار ایجاد شده، ۲۵۰ ایستگاه (www . smd . bhrc . ac . ir)

• شتابنگاشتهای ثبت شده، ۴۴۳۴ شتابنگاشت (www . smd . bhre . ac . ir)

• گواهینامه های فنی صادر شده، ۱۰۳۱ عدد (http : / / www . bhrc . ac . ir / Certificate) و گواهینامه های تمدید شده، ۱۰۴۶ عدد (http : / / www . bhrc . ac . ir / Certificate)

• نظریه صادر شده برای فناوری های نوین، ۶۳عدد (http : / / www . bhrc . ac . ir / Certificate)

• گزارش های تحقیقاتی چاپ شده، ۲۱۷ عنوان (www . pub . bhrc . ac . ir)

• همایش و دوره های آموزشی برگزار شده ۶۰۶ مورد

• در نشریه حاضر به طور خلاصه عملکردهای مرکز در فاصله سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ آورده شده است.

پیش گفتار کتاب

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به منظور متمرکز ساختن و هماهنگ نمودن اجرای موضوعات تحقیقات و پژوهش در حوزه های ساختمان، مسكن، معماری و شهرسازی و صنعت حمل و نقل، تدوین ضوابط و مقررات و دستورالعمل ها و استانداردهای مربوط به آنها فعالیت می نماید.

به طور کلی مهم ترین فعالیت های مرکز را می توان در محورهای اصلی زیر تقسیم بندی نمود و فعالیت های پژوهشی و انجام پروژه های تحقیقاتی در جهت حل مسائل کشور در حوزه های تخصصی، افزایش ایمنی جانی ، مالی و کاهش خسارات ناشی از حوادث طبیعی و انسان ساز، ارتقای کیفیت زندگی در سکونتگاه های شهری و روستایی، ارتقاء دوام ساختمان و ابنیه، کاهش مصرف انرژی، افزایش آسایش، ارتقاء و توسعه فناوری های نوین، افزایش بهره وری اقتصادی، ارائه راهکارهای تخصصی با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و زیست محیطی و سایر اهداف پژوهشی موردنیاز کشور در حوزه های حمل و نقل، ساختمان و مسکن، معماری و شهرسازی

• تهیه و تدوین مقررات ملی ساختمان، آیین نامه ها، ضوابط و استانداردهای تخصصی موردنیاز کشور

• ارائه خدمات مهندسی و آزمایشگاهی و صدور گواهینامه های فنی محصولات و ساختمان ها، گزارش های ارزیابی و انطباق با الزامات مقررات و آیین نامه های تخصصی برای محصولات و فناوری های نوین ساختمان و حمل ونقل

• ارائه آموزش های تخصصی و ترویج دستاوردها از طریق برگزاری دوره ها، سمینارها، کنفرانس ها، انتشار نتایج پروژه های شرکت در نمایشگاه های تخصصی، ایجاد و توسعه بانکهای اطلاعاتی تخصصی و ..

• ارائه برنامه های راهبردی در زمینه توسعه شهری و منطقه ای و حوزه مسکن

• کنترل و نگهداری شبکه ملی شتابنگاری

• مدیریت دانش، مستندسازی و ارائه بانک های اطلاعاتی در حوزه های شهر، ساختمان، مسکن و حمل و نقل راهبرد اصلی مرکز ارتقاء ایمنی و آسایش جامعه و حفظ منابع و منافع ملی در حوزه های تخصصی ( ساختمان و ابنیه فنی، معماری و شهرسازی و حمل و نقل و حل مسائل و مشکلات کشور، خصوصا وزارت راه و شهرسازی، در حوزه های تخصصی از طریق نیازسنجی، برنامه ریزی و فعالیت های ذکر شده در بالا در زمینه های پژوهش، تدوین ضوابط و مقررات، گواهینامه فنی، آموزش و ترویج می باشد.

مرکز سابقه درخشانی در ارائه خدمات علمی و پژوهشی به کشور داشته و قصد دارد با تقویت و افزایش نیروهای علمی و کارشناس شایسته، متخصص و دلسوز، افزایش بودجه های پژوهشی و توسعه آزمایشگاههای تخصصی و ارتباط مؤثر با صنعت گام های مؤثر تری در جهت منافع ملی کشور در حوزه های تخصصی بردارد.

فهرست مطالب کتاب

پیشگفتار چکیده

1- راهبردهای اصلی مرکز

۲- مهم ترین اقدامات در راستای افزایش اثربخشی پژوهشی مرکز

3- عناوین پروژه های پژوهشی انجام شده ( به تفکیک پژوهشکده و سال)

7- فعالیت های دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان

5- فعالیت های شبکه ملی شتابنگاری

6- فعالیت های انتشاراتی مرکز

۷- فعالیت های دفتر تدوین و ضوابط

۸- فعالیت های آموزشی مرکز

نمایش کامل متن