کاربرد روش هزینه جایگزین در ارزشگذاری کارکرد حفاظت آب توسط جنگلهای شمال مطالعه موردی اکوسیستم جنگلی کلیج کلا شهرستان ساری

سال انتشار: 1389
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,837

فایل این مقاله در 7 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NCCLWRM01_267

تاریخ نمایه سازی: 2 آذر 1389

چکیده مقاله:

خدمات اکوسیستم های جنگلی می توانند مزایای اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کنند اگرچه این خدمات به طور کامل توسط جوامع بشری شناخته نشده اند ارزش گذاری اقتصادی انها می تواند راه موثری برای فهم فواید چندگانه این قبیل خدمات باشد دراین پژوهش برای کارکرد حفاظت اب توسط جنگلهای شمال دو جنبه ی ذخیره اب باران و تنظیم اب جاری در نظ رگرفته شده و با بکارگیری روش هزینه جایگزین، ارزش اقتصادی این جنبه ها تعیین شده است براساس نتایج بدست امده این جنگلها قادر به ذخیره سازی اب بارندگی سالیانه بمیزان 2145 و تنظیم اب جاری به مقدار 3226 متر مکعب در هکتار می باشند که ارزش اقتصادی محاسباتی این جنبه ها به ترتیب برابر 64350 و 96780 ریال در هکتار می باشد در مجموع ارزش اقتصادی کارکرد حفاظت اب در این پژوهش 161130 ریال در هکتار براورد گردید.

نویسندگان

حمید امیرنژاد

استادیار گروه اقتصادکشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

عطیه اباذری

دانشجویکارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :