مقایسه ضوابط پیشنهادی سازمان UNIDO با آیین نامه 2800 زلزله ایران در خصوص استفاده از سیستم دیوار آجری مسلح با مطالعه موردی یک ساختمان دو طبقه

سال انتشار: 1383
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,693

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

012_4710767428

تاریخ نمایه سازی: 13 مهر 1384

چکیده مقاله:

ساختمانهای آجری از انواع سازه های مورد استفاده در ایران ، بویژه در شهرها و روستاهای کوچک ، می باشند که در بسیاری از ساخت و سازها به صورت غیر مسلح اجرا و ساخته می شوند .از جمله روشهای مؤثر برای ساخت مقاوم ساختمانهای آجری در برابر زلزله و نیز مقاوم سازی ساختمانهای موجود ، می توان از دیوار برشی مسلح آجـری نام برد که جهت تسلیح از آرماتورهای افقـی و قائم شبیـه دیوارهــای بــرشی بتنـی در آنها استفاده می شود . آیین نامه 2800 زلزله ایران اشاره مختصـری به این موضوع دارد و تنها به ارائه ضریب رفتار سازه بسنده نموده و در قسمت ساختمانهای بنایی از این سیستم به عنوان جایگزینی برای کلافهای قائم اشاره شده است که به ارائه روشی تقریباً شبیه دیوار مسلح آجری و با همان محدودیتهای ذکر شده در سیستم کلاف بندی در ساختمانهای آجری با کلاف پرداختـه است . به منظـور بررسـی بیشتر ، مـوارد ذکر شـده در آیـین نامـه مـذکور و توصیـه های UNIDO ( ( RER/79/015وابسته به سـازمان ملل متحد که به صورت محاسباتـی و فرموله می‌باشد، برای یک ساختمان آجری با پلان و اندازه های تقریباً متداول در ایران و نیز همان سازه اما با اسکلت بتنی و با منظور نمودن اثر میانقاب مورد مقایسه قرار می گیرند . نظر به نتایج حاصله ، سیستم آجری مسلح می تواند با عنایت به ویژگیهای مثبت آن و همینطور امکانات موجود کشور ، به عنـوان روش مناسب مقاوم لرزه ای بویژه برای سـاختمانهای مهم و مدارس مد نظر قرار گیرد و با تکمیل و گسترش مطالعات و بررسی منابع معتبر، جایگاه شایسته‌تری در آیین نامه‌های ساختمانی ایران پیدا نماید .

نویسندگان

آرش رضاوندی

کارشناس ارشد مهندسی عمران ، زلزله – شرکت مهندسین مشاور مهباد

حبیب اسمعیلی پور

کارشناس عمران و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسین مشاور مهباد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • تسنیمی، عباسعلی، "بررسی تجربی روشهای مقاوم سازی ساختمانهای آجری نیمه ...
  • آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله، استاندارد 0 280، ...
  • واکابایاشی، مینورو، ترجمه : معماری، علی محمد و ناطقی الهی، ...
  • مقدم، حسن، "طرح لرزه ای ساختمانهای آجری"، موسسه انتشارات علمی ...
  • رضاوندی، آرش، جناب زاده، رضا شهروز، " مطالعه موردی یک ...
  • Design and Construction of Stone and Brick Masonry Building , ...
  • Kikuchi _ Kenji .Yoshimura , Koji .Tanaka , Ahihiro." Experimental ...
  • Rational Evaluation of the Lateral Strength of Infilled Frames ". ...
  • Murty , C.VR. KJAIN, Sudhir, 11 Beneficial influence of Masonry ...
  • نمایش کامل مراجع