بررسی الگوی حرکتی تکنیک گیاکوزوکی در دو روش بااصابت و بدوناصابت مردان کاراته کای نخبه

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 962

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ASSF01_192

تاریخ نمایه سازی: 5 بهمن 1395

چکیده مقاله:

تکنیک گیا کوزوکی در کاراته در زمره مهارتهای پرتابی به حساب میآید بنابراین الگوی حرکتی آن نیز پرتابی میباشد. با محاسبه سرعت مفاصل (شانه، آرنج و مچ دست)، زمان متفاوتی برای سرعت اوج مفاصل که در درصدهای متفاوتی در کل زمان حرکت رخ می دهد مشاهده شده است. پس در این پژوهش محقق در پی آن است که تکنیک گیاکوزوکی دو روش بااصابت و بدون اصابت از چه الگویی حرکتی پیروی می کند؟روش شناسی: این تحقیق از نوع توصیفی- میدانی بود که جامعه آماری آن اردونشینان تیم ملی کاراته مردان ایران تشکیل میدهند. بدین منظور 16 نفر کاراتهکا به صورت هدفمند و داوطلبانه انتخاب شدند. از آزمودنیها خواسته شد تکنیک گیاکوزوکی را به میزان پنج بار با بیشترین شدت و قدرت اجرا نمایند. همچنین از آزمودنیها خواسته شد به میزان پنج بار با تمام توان به دستگاه شوت فیست وارد کند و بهترین رکورد از هرپنج اجرا مد نظر قرار گرفت. زمان سرعت اوج تکنیک با استفاده از نرم افزارSkillspector ارزیابی شد.پس از اطمینان از نرمال بودن توزیع دادهها با استفاده از آزمون کلموگروف- اسمیرنف، از آزمون ANOVA و آزمون تعقیبی بونفرونی در سطح (05/0S (با نرم افزار spss19 تجزیه و تحلیل شد.نتایج: نتایج، حاکی از آن است که رابطهی معنی داری بین درصد زمان اوج سرعت مفاصل (شانه، آرنج، مچ دست) در دو روش با اصابت و بددون اصابت وجود دارد(001/0 گیاکوزوکی در دو روش بااصابت و بدون اصابت از الگوی زنجیرهی سنتیک پیروی می کند.

نویسندگان

سالار حریری

آموزگار درس تربیت بدنی و کارشناس ارشد بیومکانیک ورزشی

داود جعفری

آموزگار درس تربیت بدنی ناحیه 3 تبریز

عباس حق شناس

کارشناس تربیت بدنی ناحیه 3 تبریز

یوسف کرامتی

کارشناس تربیت بدنی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Cavanagh, P., landa, J _ A biomechanicat analysis of the ...
  • Gabriela L, Ionete, Elena Mereuta, Claudiu Mereuta, Marian S.Tudoran, DanielGanea ...
  • Suwarganda, E.K., Razali, R.A., Wison, B., Flyger, N., Ponniyah, A ...
  • نمایش کامل مراجع