بررسی طراحی موزه هنرهای معاصر با رویکرد معماری زمینه گرا نمونه موردی: موزه هنر مدرن نیویورک، موزه هنر کیمبل، موزه هنر واکایاما ژاپن

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,320

فایل این مقاله در 18 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CAUEM02_059

تاریخ نمایه سازی: 22 آبان 1395

چکیده مقاله:

معماری امروز ما بنا به دلایل متعددی، در بسیاری از زمینه ها، دچار نقصان و کمبودهایی است که باعث می شود برآیند معماری موجود، در نقش و جایگاه مورد انتظار آن، قرار نگیرد .یکی از مباحث اخیر مطرح در معماری، طراحی مطابق با بستر و زمینه است .زمینه گرایی در معماری، ضامن بحث زمینه با طرح است. توانایی معماری زمینه گرا در برآورده نمودن نیازهای انسانی در ابعاد گوناگون می تواند به عنوان یکی از شاخصه های مهم در بررسی معماری زمینه گرا باشد .چار چوب نظری تحقیق بر این اساس استوار است که با مطالعه بر ابعاد زمینه گرایی سعی در شناخت مبانی فکری آن در عرصه معماری نموده ایم. لذا پرسش اصلی تحقیق این است که :برای برقراری ارتباط با زمینه در طراحی معماری چه باید کرد؟ نگاه انسان گرایانه به زمینه برای دستیابی به معماری منسجم، ابعاد تاریخی و فرهنگی و اجتماعی را پیوند می زند .بنابراین می توان نتیجه گرفت که میزان قابلیت متغیرهای پژوهش ارتباط مستقیم با نیاز ها و حقوق انسانی دارد و راهبرد اساسی برای دستیابی به معماری انسان گراست .روش تحقیق این پایان نامه با توجه به ماهیت موضوع پژوهش، از لحاظ محتوا نوعی پژوهش کیفی به شمار می آید، اما اساس پژوهش متکی بر روش توصیفی- تحلیلی و بر پایه استدلال قیاسی می باشد.

نویسندگان

سولماز زارع

دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم، ایران ،

محسن قاسمی

دکترای معماری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بم، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :