توسعه نقشه های کیفیت آب شرب در حوضه های جنوب استان آذربایجان غربی با استفاده از شاخص کیفیت آب کانادا و سیستم اطلاعات جغرافیایی

سال انتشار: 1395
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 605

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ENVCO01_077

تاریخ نمایه سازی: 26 شهریور 1395

چکیده مقاله:

دشت میاندوآب با اراضی حاصلخیز و با وجود دو رودخانه پر آب زرینه رود و سیمینه رود اهمیت بسزایی در تولید محصولات مختلفکشاورزی دارد. توسعه روز افزون انسانی و بهداشت در این منطقه اهمیت کیفیت آب برای شرب بسیار مهم کرده است. مطالعه دراستان آذربایجان غربی با دارا بودن رودخانه های جاری در آن اهمیت بسزایی در تولید محصولات مختلف کشاورزی دارد. اهمیتکیفیت آب برای کشاورزی از این منظر بسیار مهم می باشد. در این تحقیق با استفاده از آماری 17 ایستگاه هیدرومتری و سیستماطلاعات جغرافیایی اقدام به تهیه نقشه های پهنه بندی شاخص آب کانادا آب گردید. برای این منظور از لایه های حوزه ها و زیرحوزه های آبریز، محل ایستگاه های هیدرومتری، رودخانه های اصلی و فرعی و موقعیت و مرز استان استفاده شد. با استفاده از ایننقشه ها و استانداردهای مختلف کیفی آب موجود می توان به راحتی وضعیت آب را از نظر شرب مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. نتایجاین تحقیق نشان داد که در مناطق نزدیک به دریاچه ارومیه کیفیت آب از نظر شرب پایین است. همچنین در سالهای اخیر تاحدودیاز کیفیت آب کم شده است.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

سینا کمالی

دانشجوی کارشناسی ارشد عمران-آب، گروه عمران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه، مراغه، ایران

رامین رستمی

استادیار، گروه عمران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد میاندوآب، میاندوآب، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • I11 اشراقی، مهدی. « بهداشت آب و منابع آن در ...
  • I2I رستمی، رامین؛ بررسی پارامترهای فیزیکو شیمیایی آب رودخانه زررینه ...
  • I3]ا رمضانی مقدم، ج. هوشمند، ع و حمزه، _ «بررسی ...
  • نمایش کامل مراجع