ارزیابی و کاربرد مدل ریاضی دو بعدی به منظور شبیه سازی الگوی جریان اطراف سازه های آب شکن در قوس رودخانه با استفاده از مدل فیزیکی

سال انتشار: 1380
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,579

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

336_0804159376

تاریخ نمایه سازی: 16 مهر 1384

چکیده مقاله:

یکی از روشهای حفاظت غیر مستقیم سواحل رودخانه در مقابل فرسایش ، استفاده از سازه های آب شکن می باشد .تحقیقات فراوانی در زمینه طراحی جانمائی آب شکن ها صورت گرفته اما روابط تجربی اشاره شده ، تفاوت های عمد ه ای را نشان می دهند . لذا طراحی ها معمو ً لا با قضاوت کار شناسی و استفاده از مدل فیزیکی که شامل هزین ه ها ی هنگفتی می شود ، صورت می گیرد . بدین جهت ، استفاده از مدل ریاضی و حل عددی معادلات می تواند ، ابزاری دقیق ، سریع و ارزان برای طراحی جانمائی آب شکن ها بحساب آید . در این زمینه نیز مدل های ریاضی متفاوتی عرضه شده است که از جمله آنها می توان به مدل ریاضی دو بعدی که در مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو تهیه شده اشاره نمود . این مدل قادر است الگوی جریان را در مناطق کم عمق (Shallow Water) شبیه سازی نماید.با توجه به تغییرات سه بعدی جریان بین آب شکن ها و خصوصًا در نوک آنها ، هدف از این تحقیق بررسی و ارزیابی قابلیت مدل ریاضی مذکور که پدیده را بصورت دو بعدی در نظر م یگیرد در شبیه سازی الگوی جریان در این شرایط بوده است .بدین منظور ، با طراحی و ساخت چند آب شکن در قوس مدل فیزیکی رودخانه کارون و شبکه بندی بازه مورد مطالعه ،مقادیر سرعت ، در دو جهت عمود بر هم ، در گره های شبکه بندی اندازه گیری شد و پس از تعیین الگوی جریان اطراف سازه ،نتایج بدست آمده با نتایج حاصل از اجرای مدل ریاضی مقایسه گردید.مقایسه نتایج تفاوتهایی را بین الگوی جریان حاصل از مدل فیزیکی و الگوی جریان منتج از اجرای مدل ریاضی بخصوص در نواحی بالادست آب شکن ها و در دبی های بالاتر نشان می دهد.

نویسندگان

محمدجواد منعم

دانشگاه تربیت مدرس دانشکده کشاورزی گروه تاسیسات آبیاری

فرامرز رابعی غلامی

سازمان آب و برق خوزستان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • وطن فدا، ج (1396). " مقدمه‌ای بر اصول طراحی و ...
  • ابوالقاسمی، م. (1371). " مدل ریاضی دو بعدی غیر ماندگار ...
  • سخی، م.ع. (1374). " پیش بینی میدان جریان در اطراف ...
  • Przedwojski, B. and Blazejeski, R.(1995).، River Training Techniques. Netherlands. ...
  • Peterson, M. (1968). «River Engineering. ...
  • نمایش کامل مراجع