ری سکهای انتخاب مهندسان مشاور بر مبنای قیمت (مناقصه و استعلام)

سال انتشار: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,091

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IPTA04_001

تاریخ نمایه سازی: 20 دی 1394

چکیده مقاله:

خدمات مشاوره به ویژه خدمات مهندسی مشاور، خدماتی دانش بنیان و تجربه محور هستند که اساس آنها را مطالعه و ارائه راهکارهاو تصمیم سازی برای رفع مسائل و مشکلات تشکیل می دهد و نیازمند کار فکری، خلاقانه و بکارگیری آخرین دستاوردهای علمیو فنی برای تحلیل مسائل و ارائه راه حل هاست. در طرح ها و پروژه های عمرانی و زیربنایی که دارای ابعاد گوناگون فنی، مهندسی،تکنولوژیکی، اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و ایمنی می باشند و با پیچیدگی های فراوان همراهند، انتخابصحیح مهندس مشاور برای مطالعه، طراحی و نظارت بر این طرح ها یکی از مهمترین تصمیماتی است که کارفرمایان اتخاذمی نمایند و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین از همان ابتدای کار روش انتخاب باید مبتنی بر گسترش اعتماد متقابل طرفینو ایجاد یک رابطه سازنده و هم افزا باشد.ابلاغ آیین نامه خرید خدمات مشاور در سال 1388 و پیش بینی روش های انتخاب مشاوران (QBS, QCBS، تعرفه و...) که در اکثرآنها به کیفیت توجه شده است، بسیار امیدبخش بود؛ اما متاسفانه در سالهای اخیر، برخی از کارفرمایان با نادیده گرفتن آیین نامهیادشده، در بکارگیری مشاران، کماکان از فرایند مناقصه و حتی استعلام قیمت استفاده می نمایند.در این مقاله در ابتدا دیدگاه فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور (FIDIC) در انتخاب مشاران مطرح و پیرو آن ریسکها و آفتهای انتخاب مشاوران بر مبنای قیمت و مزایای روشهای انتخاب با در نظر گرفتن کیفیت تشریح شده است. در ادامه رویکرد آیین نامه خرید خدمات مشاور در این زمینه مطرح و در پایان پیشنهادهایی ارائه گردیده است.

نویسندگان

امیدرضا ریاحی

مدیر دفتر قراردادها - شرکت مهندسی مشاور مشانیر، کارشناس ارشد عمران - گرایش مهندسی و مدیریت ساخت، دان شآموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران