ارزیابی تغییر درمیزان آنزیم های آمینوترانسفرازی ( ALT و AST ) بافت کبد ماهی کفشک راست گرد (Euryglossaorientalis) درمواجهه با آلودگی های محیطی خور موسی

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 759

فایل این مقاله در 5 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KMSU01_117

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

خلیج فارس دریایی است که در مقابل آلودگی بسیار آسیب پذیر است. خور موسی واقع در شمال غرب خلیج فارس نیز به دلیل مجاورت با صنایع پتروشیمی و اسکله های صادر کننده نفت، درمعرض خطرات جدی ناشی از این آلودگی ها قرار دارد. هدف: به دلیل اهمیت ماهیان در رژیم غذایی و تجاری و بازار پسند بودن بعضی از گونه ها مانند ماهی کفشک راست گرد مطالعه حاضر به منظور ارزیابی میزان آنزیم های آمینوترانسفرازی (ALT و AST) کبد ماهی کفشک راست گرد در مواجهه با آلودگی های محیطی خور موسی انجام شد. مواد و روش کار: بدین منظور 5 ایستگاه از خور موسی شامل زنگی، جعفری، پتروشیمی، غزاله و مجیدیه انتخاب و از هر ایستگاه 10 عدد ماهی به صورت تصادفی صید شد. سپس نمونه ها بی هوش و خون گیری از آن ها انجام و سپس با استفاده از سانتریفوژ، پلاسما، جدا و سپس به روش Reitman و Frankel(1956) میزان آنزیم های ALT وAST ان ها سنجیده شد. نتایج: نتایج بدست آمده نشان داد که بیشترین میزان این آنزیم ها درماهیان جمع آوری شده از ایستگاه پتروشیمی و کم ترین میزان این آنزیم ها در ایستگاه زنگی بود. بحث: طبق مطالعات انجام شده ،علت آن، تخلیه پساب های پتروشیمی و همچنین مجاورت با صنایع پتروشیمی بیان شد. درمورد ایستگاه زنگی، براساس مطالعات انجام شده دلیل این امر را می توان دور بودن این خور از صنایع پتروشیمی و اسکله های صادرکننده نفت دانست.

نویسندگان

زهرا صالحی

دانشجوی کارشناسی ارشد، گروه زیست دریا، دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی، دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

نگین سلامات

استادیار گروه زیست دریا، دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

احمد سواری

استادگروه زیست دریا، دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی، دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

عبدالعلی موحدی نیا

استادیار گروه زیست دریا، دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی، دانشگاه علوم وفنون دریایی خرمشهر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :