بررسی آخرین تحولات در زمینه کاربردفناوری اطلاعات در صنعت حمل ونقل دریایی با تاکید بر جایگاه بنادر ایران دراین حوزه(نمونه موردی: بندر شهید رجایی)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,257

فایل این مقاله در 8 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

KMSU01_002

تاریخ نمایه سازی: 1 آذر 1394

چکیده مقاله:

فناوری اطلاعات در بسیاری از جنبه های زندگی بشر جایگاه خاصی پیدا کرده است. حمل و نقل دریایی نیز از این مقوله مستثنی نیست. به کارگیری دستاوردهای فناوری اطلاعات در کشور های مختلف نیازمند سرمایه گذاری زیر بنایی است به همین دلیل، توقیق فناوری اطلاعات در حمل و نقل دریایی درجوامع در حال توسعه، همچون ایران توجه دولتمردان این کشور ها را می طلبد. اما تهیه و تامین تجهیزات تنها بخشی از پیش نیازهای استفادهاز فناوری اطلاعات در کشتیرانی و دریانوردی است لذا آموزش و لزوم شخصی سازی و انطباق فناوری های موجود یا شرایط ایران از جمله ضرورت های مهمی می باشند که باید مورد توجه قرار گیرند. بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید استاندارهای جهانی و فناوری های موجود را مد نظر قرار دهد و در عین تلاش برای استفاده بهینه از آن ها ، خصوصیات محلی ومنطقه ای خود را در استراتژی و روش های کار خود دخیل نماید. بندر شهید رجایی به عنوان بزرگ ترین بندر کانتینری ایران مهم ترین و استراتژیک ترین شاهرگ حیاتی ورود و خروج کالا در ایران است لذا بهره گیری از فناوری اطلاعات در این بندر بهعنوان عاب بنادر ایران ومقایسه آن یا چند بندرفعال جهان جایگاه این بندر را در منطقه مشخص خواهد نمود. هدف از این تحقیق بررسی آخرین تحولات در زمینه کاربرد فناوری اطلاعات در حمل و نقل دریایی، و ارائه خلاصه ای از کاربرد های فناوری اطلاعات در بندر شهید رجایی و جایگاه این بندر در استفاده از فناوری مذکور می باشد. روش تحقیق از نوع اسنادی می باشد.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

مرتضی خلیلی

دکتری برنامه ریزی حمل و نقل، دانشگاه علم و صنعت ایران، شرکت پرداراز، تهران، ایران

فاطمه جلیل زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران، تهران، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • (1) شیروان، م ؛1386.تجارت الکترونیک در بندر هنگ‌هنگ. مجموعه مقالات ...
  • (3) سبحان‌منش، ف؛ مقدسی، س ؛1388. اصول سیستم‌های شناسایی از ...
  • (4)محمدی، ش؛ اردست، ص؛ 1390. ارزیابی و توجیه اجرای فناوری ... [مقاله ژورنالی]
  • (5)پوررضا، م ؛1387. بکارگیری سیستم مرکب از فناوری‌های RFIDو GPSجهت ...
  • (6) الصفی، ب؛ 1391. تبیین آخرین نوآوری‌ها و فناوری صنعت ...
  • (8)الصفی، ب؛ 1392. توسعه دریامحور، مروری بر صنایع دریایی جهان. ...
  • نمایش کامل مراجع