پیش تغلیظ و اندازه گیری هم زمان یون های فلزات سنگین توسط دستگاه جذب اتمی با استفاده از نانوذرات آلومینا اصلاح شده با تتراسایکلین

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,058

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CAAT04_002

تاریخ نمایه سازی: 28 شهریور 1394

چکیده مقاله:

در این مطالعه یک روش حساس، ساده و سریع به منظور پیش تغلیظ و اندازه گیری همزمان مقادیر ناچیز برخی فلزات سنگین کادمیم، نیکل و کبالت روی نانو آلومینای پوشش داده شده با تتراسایکین طراحی شد و مورد بررسی قرار گرفت. استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) به عنوان تکنیکی برای شناسایی نانوذرات انتخاب شدند. پارامترهای مختلف مانند pH، مقدار لیگاند، نانو آلومینا و فاز جامد، زمان تماس و شویش، غلظت و حجم نیتریک اسید مورد استفاده برای شویش، بهینه شد. درصد بازدهی بیشتر از 97/5 درصد بدست آمد. نمودار کالیبراسیون برای یون های کادمیم، کبالت و نیکل به ترتیب در ناحیه (4-111ngml(-1 ، 105-2 و 110-3 خطی بود. حد تشخیص برای یون های کادمیم، کبالت و نیکل بترتیب برابر (0/88, 1/67ngml(-1 و 1/33 محاسبه شد. درصد انحراف استاندارد نسبی این روش کمتر از 1/57 درصد گزارش شد. به منظور اندازه گیری یون ها از اسپکتروسکوپی جذب اتمی شعله ای استفاده شد. این روش برای اندازه گیری مقادیر بسیار ناچیز یون های فوق در نمونه های حقیقی بدون دخالت یون های مزاحم موفقیت آمیز بود.

نویسندگان

محمدرضا باعزت

گروه شیمی، دانشگاه پیام نور شیراز، فارس، ایران

سمانه حسن شاهی

دانشگاه پیام نور شیراز، فارس، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • J. Tomko, M. Backor, Stoko , Acta Metallurgica Slovaca12 (2006) ...
  • A.J. Barros, S. Prasad, V.D. Leite, A.G Souza, Bioresource Technol ...
  • Z.R. Holan, B. Volesky, Biotechnol and Bioeng 43(1994) 1001. ...
  • Z. Al-Qodah, Desalination 96(20 06) 164. ...
  • S. Congeevaram, S. Dhanarani, J. Park, M. Dexilin, K. Thamaraiselvi, ...
  • V.Camel, Spectrochim Acta Part B (2003), 58, 1177. ...
  • نمایش کامل مراجع