امکان سنجی حذف برقگیر در مجاورت ساختمان های بلند در شبکه های توزیع به کمک نرم افزار EMTP_RV (مطالعه موردی در شبکه توزیع برق فریدونکنار)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 791

فایل این مقاله در 6 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

INCEE02_052

تاریخ نمایه سازی: 19 تیر 1394

چکیده مقاله:

شبکه توزیع انرژی الکتریکی گسترده ترین بخش سیستم قدرت و رابط میان مصرف کنندگان و بخش های تولید و انتقال می باشد. توسعه روزافزون جامعه و افزایش ساخت و سازها و احداث ساختمان های بلند، موجب توسعه شبکه توزیع و نصب پست های توزیع نزدیک بهم شده است. حفاظت تجهیزات شبکه توزیع در برابر اضافه ولتاژ ها عمدتاً توسط برقگیرها صورت می گیرد. نصب برقگیر به منظور مهار اضافه ولتاز های ناشی از صاعقه و یافتن مکان بهینه آنها از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد. از طرفی نصب تعداد زیادی از برقگیرها مستلزم صرف هزینه های هنگفتی بوده که به لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه نمی باشد. در این تحقیق با مدل سازی و تعیین پارامتراهی برقگیر و تجهیزات شبکه، به بررسی عملکرد برقگیرها در برابر امواج صاعقه خواهیم پرداخت و نقش ساختمان های بلند همجوار ترانسفورماتور در حذف برقگیر آن را، در شبکه نمونه، به کمک نرم افزار EMTP_RV مورد بررسی قرار می گیرد و نتایج آن با استانداردهای موجود مقایسه و ارائه می شود.

کلیدواژه ها:

صاعقه ، برقگیر ، سیستم اتصال زمین ، شبکه توزیع و EMTP_RV

نویسندگان

سیدقاسم مسربابایی رکنی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول، شرکت توزیع برق مازندران

مسعود رادمهر

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول

امانگلدی کوچکی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :