شناسایی مخاطرات زیست محیطی ناشی از شبکه های ابیاری و زهکشی و ارائه راهکارهای مدیریتی (مطالعه موردی: شبکه ابیاری و زهکشی شرق اهواز)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 608

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PCEPSD02_138

تاریخ نمایه سازی: 16 خرداد 1394

چکیده مقاله:

به طور کلی هر گونه فعالیت عمرانی مخاطراتی را به محیط زیست طبیعی تحمیل می نماید که ابعاد این خطرات احتمالی با توجه به ماهیت پروزه و حساسیت های محیط زیستی متفاوت خواهد بود. واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان، در کنار افزایش نیاز داخلی به محصولات کشاورزی، اهمیت تأمین آب مطمئن برای کشاورزی در کشور را دوچندان ساخته است. در همین راستا طی دهه های اخیر گام های بلندی برای اجرای طرح های توسعه آبیاری در کشور برداشته شده است. طرح های آبیاری و زهکشی از جمله عملیات هایی هستند که شرایط طبیعی و زیست محیطی را تحت تأثیر قرار می دهند. پس باید یک تعادل مناسب بین طرح های آبیاری و زیست محیطی ایجاد نمود، زیرا با نادیده گرفتن اثرات زیست محیطی، طرح های آبیاری و زهکشی باعث بروز مشکلات وسیعی خواهند شد. شبکه های آبیاری و زهکشی هم علیرغم منافع فراوان، ریسکها و خطرات بالقوه ای را دارا می باشند که در صورت بالفعل شدن آنها فجایع بسیاری را بر محیط زیست تحت تأثیر خود محتمل خواهند کرد. بنابراین در مطالعه ی حاضر، مسئله اصلی شناسایی مخاطرات محیط زیستی شبکه ابیاری و زهکشی در استان خوزستان واقع در شرق اهواز و ارزیابی پیامدهای ناشی از آن و ارائه راهکارهای مدیریتی در جهت کاهش یا حذف این مخاطرات می باشد.

کلیدواژه ها:

مخاطرات زیست محیطی ، مدیریت زیست محیطی ، شبکه آبیاری و زهکشی ، روش دلفی ، جنبه های محیط زیستی

نویسندگان

یاسمین سبحانی

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات خوزستان، گروه علوم محیط زیست

سعید ملماسی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

ندا اورک

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات خوزستان

جعفر مرشدی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :