بررسی قوانینی ومقررات خاص زیست محیطی ایران در خصوص آلودگی های نفتی با تأکید بر عضویت ایران در کنوانسیون های بین المللی مرتبط

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 582

فایل این مقاله در 18 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

PCEPSD02_025

تاریخ نمایه سازی: 16 خرداد 1394

چکیده مقاله:

حفاظت از محیط زیست به عنوان رکن اصلی توسعه و یکی از اساسی ترین حقوق بشر می باشد. صنعت نفت از جمله پیشرفت های بشری است که زمینه توسعه اقتصادی بسیاری از جوامع جهان را فراهم آورده است علی رغم اهمیتی که نفت در زندگی امروز ما دارد، اما باید توجه داشت که استفاده های ناپایدار و بی رویه از این منابع بدون توجه به جنبه های آلوده کننده و پیامدهای مخرب آن سبب شده تا مسئله آلودگی نفت به یکی از مهمترین و چالش برانگیزترین قضایا در عرصه مسائل حقوقی چه در حوزه ملی و چه در حوزه بین المللی تبدیل شود. در این مقاله تلاش شده تا ضمن بررسی و تحلیل قواعد و مقررات ملی خاص زیست محیطی ایران در زمینه صنعت نفت به اهم کنوانسیون های بین المللی در این خصوص که ایران بدانها ملحق شده پرداخته شود. نتیجه ای که از این پژوهش می توان برداشت کرد این است که تمامی کشورهای جهان به خصوص ایران بایستی علاوه بر اتخاذ اقدامات مناسب و مقتضی در سطح ملی با ایفای تعهدات خوددر عرصه بین المللی، به همکاری و مشارکت با سایر دولت ها در جهت پیشگری، کاهش و کنترل آلودگی های زیست محیطی به ویژه آلاینده های نفتی بپردازد.

نویسندگان

احسان دریادل

کارشناس ارشد حقوق بین الملل، دانشگاه شیراز

محمدمهدی دهقان مدیسه

دانشجوی حقوق بین الملل دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Brownlie I. Environmen. In: Principles of public International Law. 5th ...
  • Esrafili-Dizaji, Behrooz & Farkhonde Kiani, Persia Land of Black Gold, ...
  • Ferraro G, Pavliha M. The European and International legal framework ...
  • OPEC, Annual Statistical Bulletin, 6" opEc International Seminar: Petroleum: An ...
  • Email: ehsandary adel2020 @gmail .com ...
  • نمایش کامل مراجع