تمایلات مردم نسبت به فضای باز و جایگزینی آن با بام سبز در معماری مسکونی (نمونه مورد مطالعه مجتمع های مسکونی در شهر شیراز)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 770

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NCSDUS04_043

تاریخ نمایه سازی: 16 خرداد 1394

چکیده مقاله:

در عصر حاصر ایجاد فضاهایی با کارایی مناسب و مطلوب در فضاهای مسکونی امری ضروری محسوب می شود. این پژوهش درراستای کشف عوامل موثر بر تمایلات مردم نسبت به بام سبز در مجتمع های مسکونی است. تمایلات مردم نسبت به بام سبز دارای ابعاد مختلفی است و توجه به عوامل سازنده بام سبز در تهیه الگوی تمایلات مردم امری ضروری است. به این منظور الگوی دو بعدی فضایی و عملکردی به عنوان معیاری موثر جهت سنجش تمایلات مردم برگزیده شد.جهت ارزیابی این موضوع مجتمع مدرس و معالی آباد(با ساختا ر باغ شهر) انتخاب شده و پرسشنامه بین آنها توزیع گردیده است. این تحقیق از نوع توصیفی-تحلیلی می باشد.همچنین برخی از داده های مورد نیاز با استفاده از روش پیمایشی با استفاده از ابزار پرسشنامه جمع آوری گردید است. که با تبیین الگوی معادله های ساختاری، جایگزینی فضای سبز با، بام سبز در مجتمع های مسکونی به عنوان متغیر مستقل و تمایلات مردم در این موضوع به عنوان متغیر وابسته بررسی شده است. نتایج این پژوهش بر اهمیت ویژگی های عملکردی بر ارزیابی رضایت ساکنان بر مکان تاکید می نماید. بر این اساس، تجهیزات موجود و ایجاد پتانسیل های رفتارهای اجتماعی در بام سبز تاثیر مستقیم بر این تمایل دارد. بعد عملکردی بام سبز معیار موثر دیگری در تمایلات ساکنان است. و همچنین میزان تمایلات افراد به جایگزینی فضای باز به بام سبز در افراد ساکن درمجتمع های مسکونی مرتفع بیشتر است

نویسندگان

محمدحسین جوانمردی

دانشجوی کارشناسی ارشد ،دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، گروه معماری، شیراز، ایران

مسعود صناعی زاده

دانشجوی کارشناسی ارشد ،دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، گروه معماری، شیراز، ایران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :