استفاده از ژن لکتین تکثیر یافته با PCR جهت شناسایی سویا در همبرگرهای ممتاز

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 872

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CIGS13_0021

تاریخ نمایه سازی: 7 بهمن 1393

چکیده مقاله:

مقدمه: یکی از تقلبات غالب در فرآورده های گوشتی، افزودن پروتئین سویا به آن ها است که به واسطه ویژگی های عملگرایی سویا شامل افزایش ظرفیت اتصال به آب و چربی، توانایی امولسیفیه کردن و بهبود ویژگی های ارگانولپتیک مثل ظاهر، نرمی بافت و ویژگی های برشپذیری و نیز قیمت پایین به کار برده می شود، البته افزودن سویا به این فرآورده ها زمانی تقلب محسوب می شود که نام سویا بر روی برچسب مواد اولیه درج نگرددهدف: هدف از این تحقیق شناسایی پروتئین غیرگوشتی سویا در همبرگرهای ممتاز شهر تهران با استفاده از روشPCRمی باشد. روش: نمونه گیری و استخراج DNA از 10 برند همبرگر ممتاز و نمونه های شاهد گوشت گاو و پروتئین سویا صورت گرفت ,DNAاستخراج شده از همبرگرها، تحت واکنشSimplex PCRبا پرایمر اختصاصی سویا و گوشت گاو قرار گرفتند.نتیجه گیری: با توجه به تکثیر قطعهbp274 ویژه ژنcytochrome bگوشت گاو و قطعهbp118 ویژه ژن لکتین سویا در تمام نمونه های همبرگر ممتاز و عدم درج نام سویا بر روی برچسب ترکیبات اولیه تشکیل دهنده آن ها، در تمام همبرگرهای مورد بررسی تقلب صورت گرفته است. به عبارتی علاوه بر گوشت گاو، پروتئین سویا نیز در تمام همبرگرها بکار برده شده است.

نویسندگان

معصومه هاشم زادگان

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم و صنایع غذایی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، ایران

فرزانه تفویضی

استادیار گروه زیست شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، تهران، ایران

سید ابراهیم حسینی

استادیار گروه علوم و صنایع غذایی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، ایران

منصور بیات

دانشیار گروه قارچ شناسی دامپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، ایران