حمل و نقل و ترافیکبررسی وضعیت فرهنگ و رفتار ترافیکی و عوامل موثر بر آن در گره های شهری (نمونه موردی: میدان 22 بهمن شهر ایلام)

سال انتشار: 1393
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 844

فایل این مقاله در 10 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

CESC15_521

تاریخ نمایه سازی: 12 دی 1393

چکیده مقاله:

میدان 22 بهمن یکی از میدانهای قدیمی و معروف شهر ایلام محسوب میشود که در نقطه تلاقی چهار خیابان فردوسی،سیدالشهدا،آیت ا... حیدری و خیابان سعدی ایلام واقع شده است. این میدان را میتوان مرکز اصلی ایلام محسوب نمود. چراکه محل استقرار مراکز متعدد باربری و میوه و تره بار، مجتمع های تجاری ،داروخانه ها،مطب پزشکان ، توقفگاه اتوبوسهای شرکت واحد است و همین موضوع موجباتی را فراهم نموده کهاین منطقه با معضلات زیست محیطی مرتبط با حمل و نقل، تردد وسایل نقلیه موتوری همراه با راه بندانهای طولانی نیز روبرو باشد. همجواری آن با مکان استقرار جایگاه میوه و تره بار واقع در پارکینگ شهرداری و پاساژهای تجاری در این میدان، گره شهریی با ویژگیها و فرهنگ ترافیکی منحصر به فرد ایجاد نموده است. در این پژوهش که به شکل مطالعه موردی و با استفاده از تکنیکهای روش تحقیق کیفی همچون مشاهده،مشاهده مشارکتی و مصاحبه عمیق برای جمع آوری داده استفاده شده، تلاش میگردد که در اولویت اول وضعیت ترافیکی منطقه و رفتار ترافیکی استفاده کنندگان از این میدان شناخته شود و به توصیفی غنی از وضعیت رفت و آمد و فرهنگ ترافیک این میدان با تاکید بر شکل هندسی میدان و راستههای منتهی به آن بدست آید؛ در اولویت دوم به تبیین نابهنجاری های موجود در فرهنگ ترافیکی میدان دست یابیم و در پایان کار نیز براساس نتایج بدست آمده از دو مرحله قبل تلاش می گردد راهکارهایی در جهت بهبود وضعیت عبور و مرور و همچنین رفتار ترافیکی استفاده کنندگان از میدان ارائه گردد.

نویسندگان

زینب کلی وندی

اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ایلام

مهریار رستمی نیا

دانشگاه پیام نور مرکز ایلام

عبدالمحمد صفری

اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان ایلام

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • شهیدی، محمد حسن(1369) نگرشی بر فرهنگ تخلف و تخلف در ...
  • I3] ک.ین، رابرت(1376) تحقیق موردی، ترجمه : پارسائیان، علی و ...
  • ای.استک، رابرت(1379)، هنر پژوهش موردی، ترجمه : رفیعی _ حمید، ...
  • صفوی، علی و نظری محمدرضا 1380)، میدان و تعامل اجتماعی، ...
  • نمایش کامل مراجع