استفاده از خیساب ذرت در تهیه جیره نیمه خالص برای طیور و تاثیر آن بر فراسنجه های بیوشیمی سرم

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 755

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

RCANR06_312

تاریخ نمایه سازی: 9 تیر 1393

چکیده مقاله:

آزمایشی به منظور تاثیر فیبر فرآوری شده در جیره نیمه خالص بر عملکرد و فراسنجههای بیوشیمی سرم بلدرچین ژاپنی انجامشد. در این آزمایش از تعداد 108 قطعه بلدرچین ژاپنی در قالب طرح کاملا تصادفی که جیره پایه یکسان از نظر انرژی و پروتئیندریافت کرده بودند استفاده شد. نتایج نشان داد استفاده از فیبر فراوری شده آربوسل در این جیرهها بر افزایش وزن، مقدار خوراک مصرفی و ضریب تبدیل غذایی تأثیر معنی‌داری نداشت اما استفاده از این نوع فیبر در جیره نیمه خالص باعث کاهش غلظت‌تری گلیسیرید و اسیداوریک و افزایش HDL میزان گردید و در جیره نیمه خالص حاوی خیساب ذرت منجر به کاهش تری گلیسیرید و افزایش HDL شد اما بر میزان اسیداوریک سرم خون تفاوت معنی‌داری وجود نداشت. بطور کلی استفاده از فیبر فرآوری شده در جیره‌های نیمه خالص در مقایسه با سایر جیره‌ها اطلاعات دقیق‌تری می‌دهد.مصرفی و ضریب تبدیل غذایی تاثیر معنی داری نداشت اما استفاده از این نوع فیبر در جیره نیمه خالص باعث کاهش غلظت تریمیزان گردید و در جیره نیمه خالص حاوی خیساب ذرت منجر به کاهش تری گلیسیرید HDL گلیسیرید و اسیداوریک و افزایششد اما بر میزان اسید اوریک سرم خون تفاوت معنیداری وجود نداشت. بطور کلی استفاده از فیبر فرآوری شده HDL و افزایشدر جیرههای نیمه خالص در مقایسه با سایر جیرهها اطلاعات دقیقتری میدهد.

نویسندگان

وجیهه امام پور

دانشجوی کارشناسی ارشد پرورش و تولید طیور، دانشگاه تربیت مدرس

محمد امیرکریمی ترشیزی

استادیارگروه پرورش و تولید طیور، دانشگاه تربیت مدرس

فرید شریعتمداری

استاد گروه پرورش و تولید طیور، دانشگاه تربیت مدرس

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Anonymous. (2006). Corn refiners association. Available on the: // _ ...
  • Harmon, B.G., Galo, A., Pettigrew, J.E., Cornelius, S.G., Baker, D.H. ...
  • Russo, J.M. and Heiman, v. (1959). The value of corn ...
  • Shen, T.F., Marrett, L.E., Sunds, M.L. and Bird, H.R. (1970). ...
  • نمایش کامل مراجع