بررسی خصوصیات شیمیایی و غلظت عناصر سنگین پساب خروجی چند واحد صنعتی مهم اصفهان

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 878

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_745

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

آلودگی حاصل از پساب مشکل اصلی استفاده از آبهای نامتعارف در سراسر دنیاست . با توجه به کمبود آب به ویزه مناطق خشک و نیمه خشک یافتن روشهای مناسب و بازیافت آبهای آلوده یک هدف اصلی در نگهداری منابع آب محدود است . برای مثال می توان به بحران آلودگی آب در کشور چین اشاره کرد . در این کشور در اثر افزایش فعالیتهای شهری، کشاورزی و به ویزه صنعتی بحران آلودگی آب در بسیاری نقاط بوجود آمده است . این امر سبب شده که محققان به دنبال راهکارهای موثر و کارآمد بگردند . از جمله مناطق با بحران آلودگی آب در چین شهر تیانجین، دریاچه های چائو و شهر زیان می باشد . در بررسی عناصر سنگین در رودخانه می سی سی پی در سالهای 1991 و 1992 مشخص شد تغییرات کمی در غلظت عناصر سنگین با تغییرات فصلی وجود دارد . از 36 نمونه جمع آوری شده در مدت تحقیق ، غلظت کادمیم در 11 نمونه از حد 0/1 ، غلظت کرومیوم در 20 نمونه از 36 نمونه از حد 0/2 و غلظت سرب نمونه ها از حد 0/06 میکرو گرم در لیتر کمتر بود . همچنین همه نمونه ها دارای غلظتهای قابل اندازه گیری از مس و اورانیوم بودند در تایوان بیش از 100000 واحد صنعتی وجود دارد که 20 درصد آنها پساب تولید می کنند . این پسابها مورد استفاده کشاورزی قرار می گیرند . همچنین در تایوان بیش از 40 درصد رودخانه ها بطور متوسط تا شدید توسط پسابهای صنعتی آلوده شده اند و دارای استفاده مفید نیستند. هینزلی در این راستا اظهار می دارد که اگر چه دفع فاضلاب در زمین در حال حاضر از کمترین هزینه برخوردار است ولی اثرات سوء آن می تواند تجمع فلزاتی نظیر کروم، نیکل و کادمیم باشد که این عناصر ابتدا خاک را آلوده خواهند ساخت. برای بهر ه گیری دوباره از آب نیاز است که به کیفیت آن آگاهی داشته و برای کاربرد آن در بخشهای گوناگون روال درستی در نظر گفته شود . در این راستا هدف از انجام این تحقیق بررسی کیفیت پسابهای صنعتی و قابلیت آنها برای استفاده در اراضی کشاورزی است .

نویسندگان

حمیدرضا رحمانی

عضو هیات علمی بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ا

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ترابیان .ع، الف . بغوری، 1375، بررس آلودگیهای ناشی از ...
  • سازمان حفاظت محیط زیست (معاونت تحقیقاتی)، 1373، استاندارد خروجی فاضلابها، ...
  • APHA , 1995 _ Standard methods for the examination of ...
  • Ayers. R.S and D.W. Westcot, 1985, Water quality for agriculture, ...
  • EPA/ ROC , 1998 _ En vironmental information of Taiwan ...
  • EPA/ROC , 1989, Final reports of heavy metals contents in ...
  • U.S. Geological Survey Circular 1133 , 1995 , Contaminants in ...
  • Wu, X .Ching.N/D. "Wastewater Improvement Project in China". http ://ce. ...
  • نمایش کامل مراجع