نسبت کمیت - شدت پتاسیم (Q/I) و هم بستگی پارامترهای آن با خصوصیات خاک در تعدادی از خاک های استهبان - استان فارس

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,692

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_709

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

پتاسیم یکی از عناصر غذایی اصلی گیاه است، که در خاک به شکل های محلول، تبادلی، غیر قابل تبادل و ساختمانی وجود دارد . تعادل میان شکل های پتاسیم محلول و تبادلی، که در ارتباط مستقیم با پدیده تبادل و معادلات مربوط به آن است، می تواند نشاندهنده وضعیت قابلیت استفاده پتاسیم در خاک باشد . سه عامل خاکی به عنوان عوامل اصلی کنترل کننده سرعت فراهم شدن پتاسیم، برای جذب بوسیله ریشه گیاه معرفی شده است . این سه عامل، که به طور موفقیت آمیزی برای ارزیابی وضعیت جذب پتاسیم مورد استفاده قرار گرفته، عبارتست از : .1 شدت پتاسیم در محلول خاک، .2 قدرت بافری پتاسیم، و .3 ضریب انتشارموثر پتاسیم در خاک . از جمله روشهای ارزیابی وضعیت پتاسیم در خاکها، استفاده از روش کمیت به شدت (Q/I) پتاسیم می باشد . مفهوم کمیت به شدت رابطه بین مقادیر یونهای تبادلی و غلظت تعادلی آنها در محلول را شرح می دهد این روش بیش از سایر روشها در شناخت وضعیت دینامیکی پتاسیم خاک مورد تائید پژوهشگران قرار گرفته است ولی به علت وقت گیر بودن و هزینه آن در ردیف تجزیه های معمولی آزمایشگاه قرار نگرفته است . لذا پژوهشگران برای رفع این مشکل در صدد پیدا نمودن رابطه ای بین پارامترهای منحنی کمیت به شدت با بعضی از خصوصیات خاک بوده تا از این طریق بتوانند به سهولت وضعیت دینامیکی پتاسیم خاک را مورد ارزیابی قرار دهند لذا این تحقیق با هدف بررسی روابط Q/I و ترسیم نمودارها و براورد پارامتر های روابط جذب و آزادسازی مربوط به آن و همچنین بررسی همبستگی آنها با یکدیگر و با برخی از ویژگیهای خاک به اجرا در آمد .

نویسندگان

حکیمه عباسلو

دانشجوی کارشناسی ارشد بخش علوم خاک

علی ابطحی

استاد بخش علوم خاک

نجفعلی کریمیان

استاد بخش علوم خاک

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • حسین‌پور، ع. و م. کلباسی. 1380. نسبت کمیت- شدت پتاسیم ...
  • Diatta, J., Z. Waclaw and W. Grezebisz. 2006. Evaluation of ...
  • Wang, J., L. Dustin and F. Paul 2004. Potassium buffering ...
  • Woodruff c.m., 1955. Energies of replacement of Ca and K ...
  • نمایش کامل مراجع