تاثیر مدیریت بقایای گندم وخاکورزی بر عملکرد چغندرقند درتناوب گندم - چغندرقند

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,307

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

این مقاله در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_601

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

خاکورزی بعنوان عامل مهم در تغییر شرایط فیزیکی خاک است . تحقیقات نشان می دهد که خاکورزی با حضور بقایای گیاهی بر روی خصوصیات فیزیکی و تبخیر آب از خاک اثر داشته و خارج کردن بقایای گیاهی قبل از خاکورزی تاثیر منفی بر خصوصیات فیزیکی و کاهش تبخیر دارد . یونکر (1988) نتایج نشان داد که سیستمهای مختلف خاکورزی و مدیریت بقایای گیاهی اختلاف معنیداری را در اندازه خاک دانهها و پایداری آنها، محتوای رطوبت خاک و جرم مخصوص ظاهری خاک دارند . اسمیکا (1991) گزارش نمود که خاکورزی با حفظ بقایای گیاهی عملکرد دانه را 10 درصد و ظرفیت نگهداری آب در خاک را 9 درصد افزایش میدهد . تحقیقات لنسین وهمکاران (2007) نشان داد که در شرایط کم آبی رطوبت خاک تحت سیستم بیخاکورزی نسبت به خاکورزی مرسوم بیشتر میباشد . همچنین رطوبت قبل از کاشت، کار آبی مصرف و عملکرد گندم بهاره بعد از آیش بیشتر از گندم بدون آیش میباشد . سیانجو و همکاران (2006) نشان دادند که در نواحی مرطوب استفاده از کاورکراپ ومصرف کود شیمیایی ازته میتواند کربن آلی جذب شده توسط گیاه و ذخیره شده در خاک را در خاکورزی وبیخاکورزی در مقایسه با سیستم بدون کاورکراپ و کود ازته افزایش دهد . سیانجو وهمکاران (2006) در تحقیقی نشان داد که در سیستم خاکورزی مرسوم تناوب آیش گندم نسبت از نظر افزایشی C و N و میزان بقایای برگردانده شده به خاک برتر بوده است . در سیستم خاکورزی حفاظتی تناوب گندم به طور پیوسته از نظر افزایش ازت برتر بوده اما کربن آلی تحت تاثیر تناوب قرار نگرفت . بیتا و همکاران (2005) نشان دادند که کربن آلی در تیمار بی خاکورزی بیشتر از خاکورزی مرسوم می باشد . پایداری خاک دانه ها در تیمار بی خاکورزی 96 درصد و در خاکورزی مرسوم 89 درصد بود . همچنین از نظر کلاس بندی اندازه خاک دانه ها اختلاف عمده بین دو سیستم خاکورزی مشاهده شد که اندازه متوسط خاک دانهها در بی خاکورزی 9/7 و در خاکورزی مرسوم 4/3 میلیمتر بود .

نویسندگان

غلامرضا قهرمانیان

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طب

نسیم صداقت

عضو هیئت علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طب

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Beata Madari, Pedro L. O. A. Machado, Eleno Torres, Aluisio ...
  • Lenssen, A.W., Johnson, G.D., Carlson, G.R. 2007. Cropping sequence and ...
  • Sainju, U.M., Singh, B.D., Whitehead, W.F., Wang, S. 2006. Carbon ...
  • Sainju, U.M., Lenssen, A.W., Caesar, T., Waddell, J.T. 2006. Tillage ...
  • Smika, D.E. 1991. Fallow management practices for what production in ...
  • Unger, P.W. 1988. Residue management effects On soil temperature. Soil ...
  • نمایش کامل مراجع