تأثیر شوری و ماده آلی بر مقاومت فروسنجی، عملکرد و مرفولوژی ریشه پسته

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,021

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_457

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

شوری آب و خاک یکی از مشکلات عمده کشاورزی در ایران و جهان است . توانایی پسته در تحمل شوری و خشکی باعث شده که معمولاً در مناطقی که با مشکل شوری آب و خاک مواجه هستیم، پسته از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد هر چند که گیاه پسته جزء گیاهان نسبتاً مقاوم به شوری طبقه بندی می شود، اما بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که سرعت رشد اندام هوایی، ریشه و عملکرد پسته با افزایش شوری مخصوصاً شوری ناشی از کلرید سدیم کاهش می یابد شوری همچنین باعث به هم خوردن تعادل بین عناصر غذایی و ایجاد سمیت توسط یکسری یون های خاص همچون سدیم و کلر می گردد . علاوه بر این وجود یون سدیم، یک عامل مخرب ساختمان فیزیکی خاک است، به طوری که غلظت بالای آن باعث پراکنش ذرات خاک می گردد . این ذرات ریز در لابه لای منافذ خاک قرار گرفته و مانع نفوذ آب و هوا به داخل خاک می گردد و لایه متراکم سله تشکیل می شود که به گیاه اجازه سبز شدن و جوانه زدن را نمی دهد و در بعضی موارد باعث قطع شدن ریشه ها می گردد ماده آلی با افزایش تخلخل، ظرفیت نگهداری آب خاک، هدایت هیدرولیکی و سرعت نفوذ و با کاهش وزن مخصوص ظاهری خاک و درنتیجه کاهش تراکم خاک، باعث بهبود شرایط فیزیکی خاک شده و از این طریق شرایط مطلوب برای رشد و توسعه ریشه فراهم می شود از طرف دیگر مرفولوژی ریشه به شدت تحت تأثیر ویژگی های فیزیکی خاک و مواد غذایی موجود در خاک قرار می گیرد . بنابراین در شرایط تنش شوری، به دلیل نبود تعادل بین عناصر غذایی و نامطلوب بودن وضعیت فیزیکی خاک، رشد ریشه محدود و عملکرد کاهش می یابد

نویسندگان

اعظم رضوی نسب

دانشجوی کارشناسی ارشد خاک شناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

حسین شیرانی

عضو هیئت علمی گروه خاک شناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

احمد تاج آبادی پور

عضو هیئت علمی گروه خاک شناسی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Al-Nabulsi, Y. A. 2001. Saline drainage water, irrigation frequency and ...
  • Ferguson, L., J. A. Poss, S. R. Grattan, C. M. ...
  • Picchioni, G. A., S. Miyamoto, and J. B. Storey. 1990. ...
  • Vaughan, L. V., J. W. MacAdam, S. E. Smith and ...
  • Zhang, H., K. H. Hartge, and H. Ringe, 1997. Effectiveness ...
  • نمایش کامل مراجع