تاثیر شوری، نیتروژن و پتاسیم بر عملکرد سورگوم علوفه ای

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 4,222

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_435

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در شرایط خشک و نیمه خشک مسئله شوری منابع آب و خاک، کمبود کیفیت و کمیت آب آبیاری از مهمترین مشکلات کشاورزان می باشد . استان یزد از نظر اقلیمی دارای تبخیز بسیار زیاد و بارندگی کم بوده که این وضعیت باعث کمبود آب کافی با کیفیت مناسب جهت کشت محصولات می گردد . لذا کمبود کیفی و کمی آب آبیاری و به واسطه آن کاهش اراضی مرغوب جهت کشاورزی از مهمترین مشکلات کشاورزان این استان می باشد . با توجه به مشکلات ذکر شده، کشاورزان مایل به کشت محصولاتی می باشند که اولاً نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم باشند و ثانیاً کارایی هر واحد آب آبیاری (WUE) در این محصولات بالاتر باشد . در بین محصولات علوفه ای، سورگوم گیاهی است که تا حدود زیادی می تواند شرایط فوق را تامین کند . از آنجا که مصرف صحیح کودهای شیمیایی، به خصوص نیتروژن و پتاسیم، نقش مهمی در تولیدات گیاهی ایفا می کند، بررسی مقدار مصرف کود برای هر محصول از اهمیت زیادی برخوردار است . دانشمندان زیادی منابع مربوط به مطالعات شوری و حاصلخیزی را در شرایط مزرعه ای مرور کرده اند و با بررسی آنها مشخص می شود که دستاوردهای این مطالعات عموماً متضاد هستند با توجه به شرایط ویژه استان یزد از قبیل خشکی، شوری آب و خاک، نوسانات درجه حرارت و مقاومت سورگوم به این عوامل این طرح جهت تعیین مقدار مصرف کودهای نیتروژن و پتاسیم و تاثیر متقابل آنها در شرایط شور در مقایسه با شرایط غیر شور اجرا گردید .

نویسندگان

بابک خیام باشی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان

احمدرضا اخوتیان اردکانی

کارشناس کشاورزی

غلامرضا سعادتمند

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • راهنما، ع. 1372. گزارش بررسی و مقایسه عملکرد و میزان ...
  • _ Adams, J.F., Doerge, T. A., 1987. Soil salinity and ...
  • Feigin, A., 1985. Fertilization management of crops irigated with saline ...
  • Jurinak, J. J. Wagenet, R. T. 1981. Fertilization and salinity. ...
  • Kafkafi. U. 1984. Plant nutrition under saline conditions, In: Shainberg, ...
  • نمایش کامل مراجع