مقایسه مقادیر مصرف، توزیع و توصیه کودهای ازته برای گیاهان زراعی جنوب شرق تهران

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,046

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_394

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

ازت بعد از کربن، فراوانترین و مهمترین عنصر غذائی مورد نیاز گیاه بوده که موجب شادابی و رنگ سبز طبیعی، نمو سریع نبات، ازدیاد ساقه و برگها، افزایش مقدار محصول، درصد پروتئین ، درشت شدن دانه غلات گردیده، همچنین سازنده پروتئین، تشکیل دهندة کلروفیل، اسیدهای نوکلئیک، کوآنزیمها، تنظیم کنندة مقدار فسفر و پتاس است مصرف درست کودهای شیمیائی یکی از شاخص های رشد کشاورزی و عامل موفقیت برنامه های تولید محصول از لحاظ کمی و کیفی برای دست یابی به اهداف کشاورزی پایدار می باشد مصرف بی رویه کود اوره در اراضی شرق تهران گزارش شده است مصرف زیاد کودهای ازته در درازمدت، مشکلات زیست محیطی، تخریب منابع خاک و آب به ویژه آلودگی آبهای زیرزمینی را باعث می گردد چون تاکنون مقایسه آماری بین مقادیر کود مصرفی به وسیلة کشاورز، کود توزیع شده توسط جهاد کشاورزی و توصیه کودی بعمل نیامده است . لذا این پژوهش با هدف مقایسة بین مقادیر مصرف، توزیع و توصیه کودی ازت در گیاهان گندم، جو، ذرت علوفه ای و یونجه در منطقة پاکدشت، به منظور برآورد مقادیر کود اضافی استفاده شده، اجرا گردیده است .

نویسندگان

بهزاد آزادگان

استادیار گروه آبیاری و زهکشی، پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • آزادگان، بهزاد. 1385. گزارش پژوهشی مقایسه مقادیر مصرف، توزیع و ...
  • ملکوتی، م. ج. 1375، کشاورزی پایدار و افزایش عملکرد با ...
  • Boswell, F. C. J. J. Meisinger, and W.L. Case. 1985, ...
  • Raun, W.R. and G.V. Johnson. 1999. Improving nitrogen use efficiency ...
  • _ Raun, G. V. Johnson, B. L. _ _ use ...
  • Tisdale, S.L., W.I. Nelson, J.D. Beaton and J.L. Havin. 1993. ...
  • نمایش کامل مراجع