اصلاح حاصلخیزی خاکهای تخریب شده با استفاده از کمپوست

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,001

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_354

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در عصر کنونی استفادههای غیر اصولی و حتی در برخی موارد استفادههای برنامهریزی شده زندگی صنعتی، منجر به ایجاد اراضی غیر قابل استفاده شده است . اراضی بمباران شده ناشی از جنگهای ویرانگر، زمینهای تخریب شده بجا مانده از زلزله، سیل و آتشفشان، زمینهای باقیمانده حاصل از تخریب آپارتمانهای بزرگ، اراضی زیر و رو شده خاکریزهای جنگی و اراضی حاصل از استخراج کانسارهای روباز (Anthrosols) ، نمونههایی از این قبیل هستند . این تحقیق به بررسی وضعیت اصلاح حاصلخیزی چنین خاکهایی میپردازد و بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی به منظور ارائه یک راهکار جامع الزامی خواهد بود که البته در این مجال نمیگنجد . تحقیقات در مناطق مختلف جهان، اثرات کمپوست را در حاصلخیزی خاک نشان داده است در یک بررسی استفاده از شیرابه کمپوست بر روی خاکهای آهکی باعث افزایش معنیدار عملکرد برنج و اسفناج شد تحقیقی بیانگر موثر بودن استفاده از کمپوست به همراه کودشیمیایی نیتروژن در افزایش عملکرد گندم بود در یک بررسی استفاده از فاضلاب برای توسعه جنگل و کشاورزی پیشنهاد شد

نویسندگان

مهدی صادقی پورمروی

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ورامین

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • رضوی طوسی، ا. ن، کریمیان. تاثیر استفاده از شیرابه بر ...
  • علیزاده، غ. بررسی اثرات کمپوست در افزایش عملکرد گندم. هفتمین ...
  • Bradly, EB. 1979. Economic analysis of cropping activities in a ...
  • Day, K. S., Thornton, R. and Kreeft, H. 2000. Humic ...
  • Kapulinik, Y. 1996. Plant growth promotion by rhizosphere bacteria. In ...
  • Tan, K. H. 1986. Degradation of Soil Minerals by soil ...
  • نمایش کامل مراجع