بررسی سمیت وکمبود عنصر روی در گیاه خیار در سیستم کشت هیدرو پونیک

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,369

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_352

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

از شانزده عنصر غذایی مورد نیاز گیاهان،شش عنصرآهن،روی، منگنز،بر،مس و مولیبدن به مقدار کم مورد نیاز گیاهان بوده که به این جهت آنهاراعناصر کم نیاز می گویند ( ملکوتی،م . ج م،همایی، ).1382 درایران و سایر کشورهای جهان سوم که بیش از %50 کالری مورد نیاز آنان از نان و برنج بدون سبوس تامین میشود، کمبود روی بسیار شدید می باشد ). Musaiger and Mild, 1996) روی یکی از عناصر کم مصرف و در عین حال با اهمیت بوده که به نظر محققان از این جهت، در راس سایر عناصر ریز مغزی قرار دارد .) ) Marshner, 1995; Cakmak, 1999 به این نتیجه رسیدند که نفوذ پذیری غشاء پلاسمایی در گیاهان مبتلا به کمبود روی زیادی شده و در نتیجه نشت سلولی پتاسیم و آمونیم و ترکیبات آلی از ریشه افزایش می یابد . همچنین روی در شرایط شور، رشد ریشه و تشکیل آوند چوبی را در گیاهان در مقایسه با گیاهانی که روی دریافت نکرده اند،افزایش می دهد . (Godallah and Ramadan, 1997) در مطالعه ای که به وسیله وای لانت و همکارانش ) ) 2005 انجام شد، رشد فتوسنتز و کلروفیل فلورسنس و غلظت کلروفیل تحت تاثیر سمیت روی بررسی شد، که تمام این پارامترها تحت این شرایط، کاهش یافتند

نویسندگان

آزاده نصرآزادانی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

شهرزاد کبیری نژاد

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • ملکوتی، محمد جعفر و مهدی، همایی.1382. حاصلخیزی خاکهای مناطق خشک ...
  • Gadallah , M.Aand T . Ramadan . 1997 _ Effects ...
  • Musaiger , A. O . and S .S . Mild ...
  • Marschner , H .1995 . Mineral nutrition of higher plants ...
  • Cakmak I..M.Kalayci _ H.Ekiz, H. J .B raun, Y _ ...
  • Vaillant , N., F. Monnet ., A. Hitmi., H. Sallanon., ...
  • نمایش کامل مراجع