تأثیر گوگرد و تلقیح با باکتریهای تیوباسیلوس بر فراهمی عناصر غذایی و برخی خصوصیات شیمیائی یک خاک آهکی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,515

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_170

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

کشت گیاهان در خاکهای آهکی که ًمعمولا pH بالایی دارند، جذب عناصر غذایی نظیر فسفر، آهن، روی، مس و منگنز توسط گیاه دچار اختلال شده و رشد گیاه محدود میشود . بنابراین این احتمال وجود دارد که با مصرف گوگرد در چنین خاکهایی بتوان این مشکل را کاهش داد ] زرین کفش، [.1363 گوگرد عنصری پودری است زرد رنگ که در آب نامحلول بوده و در خاک در حضور میکرواورگانیسیمهای شیمیولیتوتروف ( به ویژه (Thiobacillus و شیمیواورگانوتروف ( قارچها، باکتریها و اکتینومیستها ) به خوبی اکسید شده و به اسید سولفوریک تبدیل میشود . در این فرایند به ازای هر مول گوگرد عنصری دو مول یون + H آزاد شده که سبب اسیدی شدن خاک میشود . شدت اکسیداسیون گوگرد به نوع میکرواورگانیسیم، مقدار و اندازه ذرات گوگرد، زمان، رطوبت، pH و دمای خاک بستگی داشته ولی میزان کاهش pH وابسته به ظرفیت بافری خاکهاست که تحت تأثیر درصد رس، مادهآلی و آهک است بشارتی و همکاران [.1377 به منظور بررسی اثر گوگرد در جذب آهن، روی و منگنز بوسیله سه گیاه ذرت، سورگوم و سویا در یک خاک لوم رسی با 40 درصد آهک یک آزمایش مزرعهای انجام دادند و مشاهده کردند که مصرف گوگرد نسبت به شاهد بطور معنیداری pH و غلظت بیکربنات خاک را کاهش داده و میزان Fe, Zn و Mn قابل جذب گیاه را افزایش داد . همچنین مقدار آهن و روی جذب شده توسط گیاهان افزایش معنیداری را نشان داد و کلروز گیاهان بر طرف گردید ] کلباسی و همکاران [.1988 از آنجا که قسمت اعظم خاکهای ایران آهکی است و سالانه مقدار زیادی گوگرد در صنایع نفت و گاز داخل کشور و به قیمت ارزان تولید میشود لذا امکان استفاده از گوگرد همراه با باکتریهای تیوباسیلوس به منظور کاهش موضعی pH و افزایش قابلیت جذب عناصر کم مصرف و فسفر وجود دارد، هدف از این تحقیق بررسی تأثیر گوگرد همراه با تلقیح بر خصوصیات شیمیایی یک خاک آهکی و قابلیت جذب عناصر غذایی برای گیاه زراعی سیر میباشد .

نویسندگان

اصغر مشهدی

دانشجوی کارشناسی ارشد گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان

احمد گلچین

دانشیار گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان

حسین بشارتی

استادیار گروه خاکشناسی دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • زرین کفش، منوچهر، 1363، بررسی اثرات گوگرد در قابلیت جذب ...
  • بشارتی کلایه، ح. 1377. اکسایش گوگرد در خاک و بهینه ...
  • Kalbasi, M., F. Filsoof, and Y. Rezai - Nejad. 1988. ...
  • Lindsay, W. L. 1979. Chemical Equilibria in Soil. John Wiley ...
  • نمایش کامل مراجع