افزایش تثبیت بیولوژیک نیتروژن در گیاه سویا با استفاده از فناوری هسته ای ( اشعه گاما )

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 2,463

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_159

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

نیتروژن یکی از عناصر اصلی مورد نیاز برای کارخانه غذاسازی گیاهان بوده و به مقدار معتنابه در جو زمین موجود می باشد به طوری که %78 اتمسفر را نیتروژن تشکیل می دهد . در بین گیاهان زراعی، خانواده بقولات از امتیاز تبدیل نیتروژن مولکولی هوا به ترکیبات نیتروژنه قابل استفاده توسط گیاه به کمک باکتری همزیست ریزوبیوم برخوردار می باشند . تثبیت مولکولی نیتروژن هوا توسط ریزوبیومهای گره ها در ریشه گیاهان خانواده ” لگومینوز ” فوائد متعددی از قبیل صرفه جوئی در مصرف نیتروژن ،کمک به کشاورزی پایدار، جلوگیری از آلودگی منابع آب و غذا به نیتراتها ، باقیماندن مقداری نیتروژن در خاک برای استفاده در زراعت بعدی و … را دارا می باشند که آنها را از سایر گیاهان غیرلگوم متمایز می سازد . افزایش تثبیت بیولوژیک نیتروژن موجب افزایش عملکرد و گامی مؤثر در کشاورزی پایدار و صرفه جوئی در نهاده های کشاورزی می باشد . بررسی های انجام گرفته با استفاده از موتاژن فیزیکی اشعه، تا کنون نتایج مساعدی در ارتباط با افزایش تثبیت بیولوژیک نیتروژن در دنیا در گیاهان لگوم منجمله سویا، لوبیا و شبدر نشان می دهد در همین راستا هدف این بررسی بر اثر دزهای مختلف اشعه گاما در افزایش تثبیت بیولوژیک نیتروژن گیاه سویا رقم L17 بوده است .

نویسندگان

نجات پیرولی بیرانوند

عضو هیئت علمی بخش کاربرد تکنیکهای هسته ای در مطالعات خاک

حسین عباسعلیان

کارشناس بخش کاربرد تکنیکهای هسته ای در مطالعات خاک،

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Beck, D P L A Materon and F Afandi.1993 Practical ...
  • Hardarson G and S K A Danso. 1993. Methods for ...
  • Mytton, L.R., 1984. Developing a breeding strategy to exploit quantitative ...
  • Nutman, P.S., 1984. Improving nitrogen fixation _ legumes by plant ...
  • Nagatomi, S., E. Amano, S. Akao, 1992. Nodulation mutants using ...
  • نمایش کامل مراجع