مقایسه تأثیر شرایط هواشناختی بر غلظت آلاینده ذرات معلّق PM10 و PM2.5 در جنوب غرب کلان‌شهر تهران

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 759

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ESPME03_740

تاریخ نمایه سازی: 25 اسفند 1392

چکیده مقاله:

آلودگی هوای تهران به عنوانیکی از معضلات زیست‌محیطی شهروندان تهرانی تلقی می‌گردد و امروزه از نظر آلودگیمحیط‌زیست و هوا یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان به شمارمی‌آید. تعداد زیادی از مواد شیمایی و آلاینده‌های هوا به صورت ذرات معلق در هوا وجود دارند. ذرات معلقموجود در جو، در کشورهای در حال توسعه به عنوان یکی از مشکلات جدیزیست‌محیطی مطرح می‌باشد. ذرات معلق موجود در هواشاملPM10 , PM2.5 , PM1بوده ودربردارندهترکیبات فلزی، ترکیبات معدنی، دانه‌های گرده، میکرواورگانیزم‌ها، ذرات ناشی از فرایندهای صنعتی و دوده (منتشره از منابع مختلف) می‌باشند.مطالعات اپیدمیولوژیکی کوتاه مدت و بلندمدت مضرات ذرات معلق بر روی سلامت انسان از جمله افزایشمرگ‌ومیر، بیماری‌های تنفسی و قلبی عروقی را نشان می‌دهد.علاوه بر این انتشار ذرات معلق در آلودگی جوی موجب مه دود نیز می‌شود که موجب کاهش میدان دید می‌گردد.در این مقاله آلاینده ذرات معلق با قطر آئرودینامیکی کمتر از 10میکرومتر(PM10) و ذرات معلق با قطر آئرودینامیکی کمتر از 5/2میکرومتر(PM2.5)با استفاده از اطلاعات 9 ایستگاه سنجش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست تهران و شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران واقع در محدوده جنوب غرب شهر به همراهپارامترهای هواشناسی در فصول مختلف در ایستگاه‌های مهرآباد و آزادی طی سال۱۳۹1مورد بررسی قرار گرفته است. بیش‌ترین غلظت آلاینده ذرات معلق PM10واقع در جنوب غرب در این مطالعه در فصل بهار(خردادماه) برابر46/444میکروگرم بر مترمکعب و کمترین غلظت در فصل پاییز (آبان‌ماه) برابر20/29میکروگرم بر مترمکعب می‌باشد و همچنینبیش‌ترین غلظت آلاینده ذرات معلق PM2.5 واقع در جنوب غرب شهر تهران در فصل بهار(خردادماه) برابر07/134میکروگرم بر مترمکعب و کمترین غلظت در فصل زمستان(آذر‌ماه) برابر83/12میکروگرم بر مترمکعب بوده است.نتایج نشان می‌دهد که غلظت این آلاینده به دما، بارش، رطوبت نسبی و محل قرارگیری ایستگاه (مناطق ترافیکی، مسکونی و صنایع موجود در اطراف ایستگاه سنجش) و پارامترهای دیگر مورد بررسی در این مقاله بستگی دارد.

کلیدواژه ها:

غلظت­آلاینده‌های­هوا ، ­پارامترهای­هواشناسی ، الگوی فصلی ، شاخص کیفیت هوا ، ذرات معلق کمتر از 10میکرومتر ، PM10 ، ذرات معلق کمتر از 5/2میکرومتر ، PM2.5

نویسندگان

علیرضا نورپور

عضو هیئت علمی دانشکده محیطزیست و مدیر گروه تحقیقاتی فناوریهای کنترل آلودگی هوا، دانشگاه تهران

سیدمحمدعلی فیض

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی محیطزیست- آلودگی هوا، دانشکده محیطزیست دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :