ارزیابی تأثیر سیستم های مختلف شخم و بقایای گیاهی بر جمعیت کرم های خاکی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,169

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_147

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

بسیاری از کشاورزان و محققین نقش کرمهای خاکی را در سلامت خاک، با اهمیت تلقی می کنند . عملیات شخم علاوه بر تعداد کرمها، ترکیب جمعیتی آنها در خاک را نیز تحت تأثیر قرار می دهد . نتایج تحقیقات مختلف نشان میدهند که اثرات مختلف خاک ورزی بر کرمهای خاکی بستگی به خصوصیات خاک، شرایط آب و هوایی، نوع عملیات خاک ورزی و مدیریت بقایا در خاک دارد، با این حال هنوز اطلاعات جامعی در این زمینه وجود ندارد (1972) Low . گزارش کرد که جمعیت کرمهای خاکی در بعضی مزارع انگلستان که به مدت 15 و 8 سال تحت شخم بوده اند، بترتیب 50 و 15 درصد نسبت به چمنزارهای شخم نخورده کمتر بوده است [.5] همچنین کرم هایی که از بقایای تجزیه شده گیاهان در خاک استفاده می کنند، بسرعت تکثیر می یابند Lofty و Edwards .[4]( 1985 Lee ( (1969) نیز در گزارشات خود نشان دادند که شخم های مکرر باعث کاهش جمعیت کرم های خاکی شده اند [.2] طبق گزارش (1985 ) Lee ، کاهش تدریجی جمعیت کرم های خاکی پس از شخم های متوالی، در نتیجه تغییرات شرایط خاک، تخریب ساختمان خاکدانه ها و کاهش مقدار مواد آلی خاک بوده است [.4] بنابر این شخم خاک می تواند مستقیماً توسط عملیات مکانیکی و یا غیر مستقیم بواسطه تغییر شرایط خاک، بر جمعیت کرم های خاکی و سایر موجودات خاک اثر گذارد . در این آزمایش اثر شخم های مختلف و مدیریت بقایای گیاهی بر جمعیت کرم های خاک مورد بررسی قرار می گیرند .

نویسندگان

مجتبی یحیی آبادی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

نرگس مشکل گشا

کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Edwards, C.A., and Bohlen, P. J., 1996. Biology and Ecology ...
  • Edwards, C. A., and Lofty, J.R. 1969. Effect of cultivations ...
  • Karlen, D. L., Wollenhaupt, N.C., Erbach, D.C., Berry, E.C. 1990. ...
  • Lee, K. E., 1985. Earthworms, their ecology and relationship with ...
  • نمایش کامل مراجع