درصدکاهش وزن مانده های سیب زمینی پس از مایه زنی با برخی از قارچهای ساپروفیت خاک

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,208

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_144

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

مانده های کشاورزی در خاک کشتزارها می توانند دشواریهای گوناگونی پدید آورند . یکی از محصولات مهم استان همدان، سیب زمینی است که پس از برداشت غده ها، مانده های آن عمدتاً سوزانده شده که باعث فرسایش خاک، . از سوی دیگر به دلیل مواد ضد مغذی موجود در سیب زمینی آلودگی محیط زیست و فقیر شدن خاک از ریز جانداران مفید می شود از آن نمی توان به عنوان خوراک دام در جیره نشخوار کنندگان بهره گیری کرد برخی از مواد آلی به کندی و برخی به آسانی فروزینه می شوند . مواد آلی که دارای C/N بالایی هستند به عنوان کود نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند و با فرآیند تجزیه زیستی مقدارC/N بقایای آلی به هنگام تجزیه کاهشوزن پیدا نیز کاهش می یابد میکنند . بنابراین درصدکاهشوزن 1 میتواند بعنوان یکی از شاخصهای فرایند تجزیه زیستی 2 مورد توجه قرار گیرد . درهنگام تجزیه بیولوژیکی ماندههای کشاورزی در جریان شکسته شدن مواد آلی به مواد معدنی ریز جانداران تنفس انجام میدهند که شدت تنفس نیز میتواند بیانگر شدت فعالیت ریزجانداران در جریان تجزیه باشد

نویسندگان

معصومه قنبری

دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده کشاورزی دانشکده بوعلی سینا

علی اکبر صفری سنجانی

دانشیار دانشکده کشاورزی دانشکده بوعلی سینا

احمد جانجان

مربی دانشگاه علمی کاربردی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • صفری سنجانی، علی اکبر. 1379. فروزنیگی زیستی برخی از مانده‌های ...
  • جانجان, الف. 1384. سیلو سازی و غنی سازی مانده‌های محصولات ...
  • Alef, K, and P. Nannipier, 1995. Methods in applied soil ...
  • Friedman, M., J.N. Roitman and N.Kozukue, 2003. Glycoalkaloid and clystegine ...
  • نمایش کامل مراجع