مطالعه اثر جهت و موقعیت شیب بر معدنی شدن کربن در باغات بادام منطقه سامان شهرکرد

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,126

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_132

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

با توجه به اینکه فاکتورهای مؤثر بر شکل تغییرات خاکها الزاماً در مکانهای متفاوت یکسان نیستند، تخمین خصوصیات خاک در موقعیتهای متفاوت زمین نما می تواند علاوه بر حفظ محیط زیست در افزایش بهره دهی، کشاورزی پایدار و حفظ کیفیت خاک نیز مؤثر باشد . به عنوان مثال نمونه برداری از خاک، کاربرد کودها، علف کشها و آهک از جمله مواردی هستند که می توانند بطور گوناگون در اجزای متفاوت زمین نما بکار روند ( هال و السون، ).1991 در اراضی شیب دار طول، جهت و انحنای شیب فاکتورهای مؤثر بر الگوی تغییرات می باشند . و شدت تغییرات در این اراضی بیشتر از اراضی مسطح می باشد ( هال و السون، (1991) با توجه به اینکه بخش وسیعی از اراضی ناحیه زاگرس را اراضی شیب دار تشکیل می دهد و دشت های مسطح و وسیع برای کشاورزی کمتر می باشد، توسعه سیستم های کشاورزی به دامنه اراضی کشیده شده و بخش وسیعی از این اراضی شیب دار که تحت مدیریت مرتع بوده، به باغات تبدیل گردیده لذا مطالعه ای جهت بررسی خصوصیات شیب بر مقدار معدنی شدن کربن انجام شد

نویسندگان

مهران توکلی

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه شهرکرد

فایز رئیسی

دانشیار گروه خاکشناسی دانشگاه شهرکرد

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Hall, G. F. and C. G. Olson, 1991. Spatial variability ...
  • Anderson, J. P. E., 1982. Soil respiration, In: Page, A. ...
  • Raiesi, F., 2004. Soil properties and N application effects On ...
  • Burton, D. L., S. Depose, and M.R., Banerjee, 1999. The ...
  • نمایش کامل مراجع