اهمیت افق مالیک در رده بندی خاکهای ورتی سول

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,163

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_024

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

در بالاترین سطح طبقه بندی سیستم های بین المللی طبقه بندی خاک، ورتی سولها یا خاکهای مشابه در یک کلاس مجزا، دیده میشوند . معیار تعریف ورتی سولها در سیستم های مختلف طبقه بندی در بالاترین سطح مبتنی بر مورفولوژی ناشی از شرایط ژنتیکی ویژه است . در سطوح پایین تر، ملاک تفکیک در سیستمهای مختلف و حتی در چاپهای متوالی یک سیستم متفاوت می باشد ( بلوخویس ).1996 سیرز و نیامودزا (2001) اظهار داشته اند که تعریف ورتی سولها بدون توجه به معیارهای شیمیایی و بیولوژیکی، و عمدتا مبتنی بر خصوصیات فیزیکی است . این بدان معنی است که اولویتی برای حاصلخیزی شیمیایی ورتی سولها وجود ندارد و به نظر می رسد این امر باید مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرد . با وجود اینکه بیشتر ورتی سولها دارای اپی پدون مالیک به همراه افق کمبیک هستند و افقهای مشخصه تحت الارضی نظیر آرجیلیک یا ناتریک نیز کمتر در آنها دیده می شوند ( بیول (1997 لیکن در کاتگوری رده، تاکید بیشتر بر خاصیت انقباض و انبساط نهاده شده است، و افقهای مشخصه متعددی که در این رده ممکن است وجود داشته باشند برای تعریف مورد استفاده قرار نگرفته اند .

نویسندگان

احمد حیدری

استادیار گروه مهندسی علوم خاک دانشکده مهندسی آب و خاک دانشگاه تهران

شهلا محمودی

استاد گروه مهندسی علوم خاک دانشکده مهندسی آب و خاک دانشگاه تهران

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Blokhuis, W.A., 1996. Classification of Vertisols. p.63-88. In: N, Ahmad ...
  • Buol. S. W., F.D. Hole, R.J. McCracken and R.J. Southard. ...
  • Soil Survey Staff, 1999. Soil Taxonomy a Basic System of ...
  • Soil Survey Staff. 1993. Soil Survey Manual. U.S. Department of ...
  • Syers, J.K. P. Nyamudeza and Y. Ahenkurah. 2001. Sustainable Nutrient ...
  • نمایش کامل مراجع