بررسی تأثیر مکانیزاسیون ( ماشینهای جنگل ) روی برخی خصوصیات فیزیکی و میکرومورفولوژیکی خاکهای جنگلی

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 3,725

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SSCI10_022

تاریخ نمایه سازی: 11 بهمن 1385

چکیده مقاله:

جنگلهای شمال ایران با 1/9 میلیون هکتار وسعت از نظر توانایی تولید چوب دارای اهمیت میباشند و 1/3 میلیون هکتار از این جنگلها صنعتی هستند ).2) در جنگلداری ماشینهای مدرن بهره برداری و حمل و نقل چوب که به علل اقتصادی لازم است در تمام سال و بدون توجه به اثرات متقابل آب و خاک و هوا فعالیت نمایند، وزن زیادی را بر خاک منتقل می کنند ).1) این بهره برداری شدید از جنگل ممکن است موجب تغییرات قابل توجهی در خصوصیات فیزیکی خاکهای جنگل شوند . در جنگلهای اسالم گیلان که از سری مدیریتی جنگلهای غرب خزر ( جنگلهای صنعتی ) میباشند، جهت حمل و نقل کندههای درختان از سیستم چوب کشی زمینی بوسیله اسکیدر چرخ لاستیکی کابلی استفاده میشود . که این نوع بهره برداری سبب تخریب ساختمان خاک در منطقه تحت تردد ماشین آلات شده و ادامه حیات جنگلها و زادآوری جنگل در سالهای آتی را به مخاطره انداخته است ).

نویسندگان

سمیرا بهرام کلهری

دانشجوی کارشناسی ارشد خاکشناسی دانشگاه گیلان

مهدی عاکف

استادیار گروه خاکشناسی دانشگاه گیلان

فرهاد خرمالی

استادیار گروه خاکشناسی دانشگاه گرگان

ایرج باقری

مربی گروه ماشین آلات دانشگاه گیلان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :