اندازه گیری پارامترهایسیستم چند لایه با سطوح کروی با استفاده از تداخل سنجی با نور کوتاه همدوس

سال انتشار: 1386
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,345

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

IPC86_125

تاریخ نمایه سازی: 20 دی 1385

چکیده مقاله:

در این مقاله بر اساس تداخل سنجی با نور کوتاه همدوس، روشی جهت اندازه گیری پارامترهای سیستم چند لایه با سطوح کروی ارائه میشوند . این پارامترها شامل شعاع انحنای سطوح، صخامت و ضریب شکست لایه ها هستند . در یک بازوی تداخل سنج مایکلسون با منبع نور کوتاه همدوس، باریکه کروی حاصل از یک عدسی محدب به نمونه تابیده میشود . با جابجا کردن نمونه نسبت به عدسی مکانی که باریکه بر هر سطح میتابد و بر میگردد اندازه گیری میشود . همزمان با جابجا کردن بازوی دیگر تداخل سنج مکانی که فریز تداخلی تشکیل میشود مشخص میگردد . بدینوسیله اختلاف راه نوری باریکه های انعکاسی پیرامحوری از سطوح اندازه گیری میشود . این اندازه گیری ها معادله های لازم را برای محاسبه پارامترهای هر لایه را ایجاد میکنند . آزمایش بر روی یک عدسی دوتائی صورت گرفته است . نتایح دقت نسبی %0,1 در محاسبه پارامترهای مذکور را، با توجه به امکانات موجود، نشان میدهد .

نویسندگان

احمد درودی

گروه فیزیک دانشگاه زنجان

محمدتقی توسلی

گروه فیزیک دانشگاه تهران

محسن دشتی

گروه فیزیک دانشگاه زنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Fukano T., XYamaguchi I., simultaneous measurement of thicknesses and refractive ...
  • A.Darudi and M. Taghi Tavassoly, In terferometric Specification of Lens ...
  • Ahmad Darudi, S. Askari, M. Taghi Tavassoly, Lens parameters (thickness, ...
  • نمایش کامل مراجع