بررسی ساختار مغناطیسی نانو ذرات منگنایت La8.0Sr8.0Mno3 به روش سل ژل

سال انتشار: 1392
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 781

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

STSEE01_007

تاریخ نمایه سازی: 28 آذر 1392

چکیده مقاله:

در این مقاله نانو ذرات منگنایت La8.2Sr8.1MnO9 به روش سل- ژل و بازپخت در دو دمای 288 و 2188 درجه سانتیگراد تهیه شده ومورد بررسی قرار گرفت. از مواد اولیه نیترات لانتانیوم، نیترات استرانسیوم، نیترات منگنز، اسیدسیتریک واتیلن گلیکول برای ساختنمونه ها استفاده شد. ویژگی های مغناطیسی و ساختاری نمونه ها با آزمایشهای پراش اشعه ایکس، میکروسکوپ الکترونی روبشیگسیل میدانی و پذیرفتاری مغناطیسی مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه آنالیز پراش اشعه ایکس نشان می دهدکه نمونه های ساخته شده ساختار رومبوهدرال دارند. با استفاده از معادله شرر اندازه متوسط بلورک ها در دمای 288 درجه سانتیگراد 22 نانومتر به دست آمد.تصویرحاصل ازمیکروسکوپ الکترونی (FESEM) نمونه 288 درجه سانتیگراد اندازه ذرات را درحدود 58 نانومتر نشان می دهد. اختلافبین اندازه ذرات و اندازه بلورک هاکه از رابطه ی شرر به دست آمد، به این دلیل است که هرذره ای بسته به اندازه آن می تواند شامل یک یا چند بلورک باشد. همچنین نتایج اندازه گیری پذیرفتاری مغناطیسی نشان می دهد که با کاهش دما، دمای گذار نمونه ها افزایش پیدا کرده است.

کلیدواژه ها:

نانو ذرات مغناطیسی – منگنایت – روش سل - ژل

نویسندگان

محمد جعفر شفیعی

کارشناسی ارشد مهندسی اتمی

زینب زراعت پیشه

کارشناسی ارشد گروه علمی مدیریت

محمد شفیعی سیف آبادی

دانشجوی مهندسی برق

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • Marwene Oumezzine , "Impact of the sintering temperature on the ...
  • Fastnacht, _ Ramesh and L.H. Chen, Science 264, 413, (1994). ...
  • Dagotto, E _ , Hotta, T .Moreo, A. , "colossal ...
  • Reports, VoL. 344, pp. 1-153, (2001). ...
  • , pp.2821- 2828, (2012). -4 ...
  • نمایش کامل مراجع