بررسی شیوه های مناسب تعیین و تأمین انرژی مورد نیاز روستائیان ساکن در مناطق ماهنشان ـ انگوران استان زنجان و نقش آن در دستیابی به توسعه پایدار

سال انتشار: 1384
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,205

فایل این مقاله در 11 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

NEC05_074

تاریخ نمایه سازی: 3 آذر 1385

چکیده مقاله:

با توجه به نارسایی های حاکم بر طبیعت یکی از اهداف اصلی توسعه پایدار، پایداری منابع طبیعی می بـاشد . از عم ـده ترین ع ـوامل تخ ـریب من ـابع طبیعی در بسی ـاری از منـاطقی که تـأمین انرژی به سهـولت امکان پذیر نیست ، استفاده از درختان و درختچه های جنگلی و بوته های مرتعی و فضولات دامی به منظور تأمین سوخت می باشد . برای کاهش این نارسایی باید شیوه های جدید ی از قبیل تغییر الگوهای مصرف ، تغییر نوع سوخت ، کاهش افت انرژی از طریق چند منظور ه نمودن وسایل حرارتی ، ترویج ایجاد جنگل های انرژیک با استفاده از گونه های سریع الرشد و دادن آگاهی و توجیه نمودن ساکنین منطقه با اث رات سوء تخریب منابع طبیعی به کار گرفته شوند، تا این مناطق ب ا مشکلات بیشتری ب ه خاطر از بین رفتن منابع طبیعی و بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی رو به رو نگردند . منطقه مورد مطالعه جزو حوزه آبخیز قزل اوزن می باشد که به دلیل شرایط خاص زمین شناسی و خاکشناسی بسیا ر حساس به فرسایش بوده و در یک حالت بحرانی قرار دارد . سد سفیدرود نیز که در انتهای این حوزه واقع شده از اهمیت زیادی در تأمین انرژی الکتریکی و آب کشاورزی برخوردار است . به دلیل تخریب مراتع بالادست آن از جمله بوته کنی، پیوسته با کاهش حجم و عمر خود مواجه می باشد . مطابق نتایج حاصله از این بررسی در شرایط فعلی انرژی مورد نیاز خانوارها سالیانه %76/1 از نفت و گاز مایع، %9/5 از چوب و بوته های مرتعی و %14/4 از فضولات دامی تأمین می گردد . لازم است مصرف چوب و فضولات دامی به عنوان سوخت منسوخ و با سوخت فسیلی جایگزین و از سای ر شیوه ها نیز استفاده شود، تا از تحمیل 5455 میلیون ریال خسارت سالیانه به این حوزه جلوگیری گردد .

نویسندگان

غلامرضا داورپناه

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی زنجان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • فرزانه بنی‌هاشم‌نژاد، آب، خاک، انرژی و زمان همه در کشور ...
  • غلامرضا داورپناه، جنگل‌ها و نقش آنها در بهره‌وری انرژی، خلاصه ...
  • غلامرضا داورپناه، صالح کهزادی، تقی سالک، علی میرزازاده، طرح تعیین ...
  • دفتر آمایش و برنامه‌ریزی منطقه‌ای، مطالعه توسعه اقتصادی، اجتماعی و ...
  • دفتر مطالعات و هماهنگی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، سیمای ...
  • هوشنگ عطارزاده، تولید چوب برای انرژی، نشریه دفتر فنی حفاظت ...
  • محمد مطهری، اهمیت منابع طبیعی تجدیدشونده، جهاد بهره‌وری شماره 4، ...
  • نمایش کامل مراجع