بررسی اثر ماده افزودنی فعال کننده سطحی غیر یونی و مقایسه آن با تأثیر ماده فعال کننده سطحی آنیونیبر سرعت تشکیل هیدرات پروپان

سال انتشار: 1391
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 1,237

فایل این مقاله در 9 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

SDTC03_035

تاریخ نمایه سازی: 4 اسفند 1391

چکیده مقاله:

این مطالعه به بررسی آزمایشگاهی، سینتیک و سرعت تشکیل هیدرات پروپان می پردازد و اثر یک ماده فعال کننده سطحی غیر یونی به نام Triton X100 را بر روی سرعت تشکیل هیدرات پروپان مورد بررسی قرار می دهد. نتایج آزمایش ها در دو غلظت 300 و 500 (برحسب ppm) و در دمای 274 k نشان می دهد که این ماده اثری بر افزایش سرعت تشکیل هیدرات در این غلظت ها را ندارد. سپس به مقایسه بین تأثیر Triton X100 و ما ده فعال کننده سطحی آنیونی به نام سدیم دودسیل سولفات (SDS) بر سرعت تشکیل هیدرات پروپان می پردازد. علاوه بر این اثر شدت اختلاط بر سرعت تشکیل هیدرات گازی در حضور SDS مورد بررسی قرار می گیرد که با افزایش دور همزن از 500 به 750 دور بر دقیقه، سرعت تشکیل هیدرات در حالت خالص به میزان 5/1 برابر، در غلظت 300 ppm، 5/1 برابر و در غلظت 500 ppm، 2 برابر افزایش می یابد.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

محمد بدیعی جوان

دانشگاه سمنان

فرشاد ورامینیان

دانشگاه سمنان

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • محمد بدیعی جوان، بررسی اثر ماده افزودنی سدیم دودسیل سولفات ...
  • Zhong, Y. and R. E. Rogers, 2000. 'surfoctont Effects on ...
  • Han, X., S. Wong, X. Chen ond F. Liu, 2002. ...
  • [r3] Karooslan, U. E. Uluneye dnd M. Parlanktuna, 2002. 'Efeect ...
  • نمایش کامل مراجع