بکارگیری سیستم تهویه مناسب و کارآمد در مترو ، در راستای کاهش خرابی و هزینه نگهداری و تعمیرات آن

سال انتشار: 1401
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 36

فایل این مقاله در 15 صفحه با فرمت PDF قابل دریافت می باشد

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

ECICONFE07_204

تاریخ نمایه سازی: 7 آذر 1402

چکیده مقاله:

سیستم تهویه ، باید قادر به تهیه کمیت و کیفیت مناسبی از هوا باشد، که به تناسب نیاز بین قسمت های مختلف فضای زیرزمینی، توزیع گردد. در ضمن امروزه تهویه در فضاهای زیرزمینی یکی از موثرترین پارامتر در ساخت تونل ها و ایستگاه های مترو است. سیستم تهویه مترو شامل سه بخش اصلی تهویه تونل، تهویه درون قطار و سیستم تهویه ایستگاه های مترو می باشند. پژوهش حاضر از روش تحقیق توصیفی– تحلیلی به منظور بررسی بکارگیری سیستم تهویه مناسب و کارآمد در مترو ، در راستای کاهش خرابی و هزینه نگهداری و تعمیرات آن می باشد؛ بنابراین پژوهش به دنبال پاسخی برای این پرسش می باشد، پیاده سازی سیستم تهویه مناسب و کارآمد در مترو چه نقش و کاربردی در کاهش خرابی و هزینه نگهداری و تعمیرات آن دارد ؟ نتایج نشان داد که سیستم تهویه مترو در سیستم حمل ونقل مترو سیستم تهویه مکانیکی است که دارای تجهیزات لازم جهت تهویه تهویه هوا می باشد و در سالن های تهویه ایستگاه و سالن های تهویه تونل که جنب سالن های تهویه ایستگاه ساخته شده اند نصب شده است. مکانیزم تهویه در تونل ها و ایستگاها، با توجه به قرارگرقتن ایستگاه در زیر زمین و نیاز به هوای مطلوب، نقش پر رنگی را در جلب رضایت مسافرین ایفا می کند. سیستم های تهویه مورد استفاده در مترو شامل تهویه مکانیکی و تهویه طبیعی بوده که بکارگیری سیستم تهویه مناسب و کارآمد ، منجر به خرابی و هزینه نگهداری و تعمیرات آن می شود.

کلیدواژه ها:

تهویه ، سیستم تهویه مناسب و کارآمد ، کاهش خرابی و هزینه نگهداری و تعمیرات ، قطار شهری ، مترو

نویسندگان

عباس کهنموئی

کارشناسی رشته مهندسی مکانیک خودرو دانشگاه ، کارشناس نت برق قطار و درزین - تکنسین فنی ایستگاه قطارشهری - سازمان حمل ونقل ریلی شهرداری شیراز.

حمید رضا نوروزی

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدارهای مجتمع الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان، کارشناس فنی(برق/ مکانیک/ تاسیسات) تکنسین فنی ایستگاه قطارشهری- سازمان حمل ونقل ریلی شهرداری شیراز.

مصطفی نیکبخت

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدارهای مجتمع الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرقان، کارشناس مخابرات - تکنسین فنی ایستگاه قطارشهری- سازمان حمل ونقل ریلی شهرداری شیراز.