تأثیر متیل سیکلوپروپن بر عمر قفسه ای سیب گلاب رقم کهنز

سال انتشار: 1390
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: فارسی
مشاهده: 848

متن کامل این مقاله منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل مقاله (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این مقاله:

شناسه ملی سند علمی:

BAGHBANI07_723

تاریخ نمایه سازی: 6 دی 1391

چکیده مقاله:

سیب یکی از مهمترین محصولات باغی کشور است، از نظر تنفس و تولید اتیلن سیب میوه ای فرازگرا است. هر ماده شیمیایی که بتواند از تولید اتیلن و یا از اثر آن جلوگیری کند سبب افزایش عمر انباری و قفسه ای می شود. 1 - متیل سیکلوپروپن، ماده ای گازی است که در غلظت های بسیار کم، آثار ضد اتیلنی داشته و تأثیر منفی بر محیط زیست و سلامت انسان ندارد، ضمن اینکه به سادگی قابل مصرف بوده و تأثیر آن دائمی نمی باشد. در این تحقیق تأثیر تیمارهای 1-MCP با غلظتهای ( 0 و 0/25 و 0/5 و 0/75 و 1 میکرولیتر بر لیتر) بر عمر انبارمانی میوه سیب رقم گلاب کهنز پیوند شده بر روی پایه مالینگ مرتون 106 مورد بررسی قرار گرفت. میوهها بعد از تیمار با 1-MCP و نگهداری در سردخانه در دمای 2 درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی 90 % پس از 60 روز نگهداری خارج شده و در دمای 20 درجه سانتی گراد نگهداری شد. میوه ها پس از 4 و 10 روز از نظر شاخص هایی نظیر سفتی بافت، درصد کاهش وزن، pH عصاره، اسید قابل تیتر و مواد جامد محلول مورد ارزیابی قرار گرفت. آزمایش بر پایه اسپلیت پلات در زمان در قالب طرح کاملاً تصادفی در 4 تکرار انجام شد. نتایج نشان داد که در میوه های تیمار شده با 1-MCP پس از 4 و 10 روز نگهداری در دمای 20 درجه سانتی گراد سفتی، اسید قابل تیتر و مواد جامد قابل حل به طور معنیداری بیشتر از میوه های شاهد اندازه گیری شد. همچنین PH عصاره و درصد کاهش وزن به طور معنی داری نسبت به شاهد کمتر بود.

کلیدواژه ها:

نویسندگان

هما اعتمادی نسب

گروه علوم باغبانی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان

علی اکبر رامین

گروه علوم باغبانی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان

محسن پیرمرادیان

اصفهان، شهرک امیریه، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی

مراجع و منابع این مقاله:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این مقاله را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود مقاله لینک شده اند :
  • راحمی، م. 1382 . فیزیولوژی پس از برداشت. مرکز نشر ...
  • Arteca, R.N. 1996. Plant growth substances, principles and applications, Chpman ...
  • Baritelle, A.L, G.M. Hyde, J.K. Fellman and J Varith, 2001. ...
  • DeEll J.R., D.P. Murr, L. Wiley and M.D. Porteous, 2003. ...
  • DeEll, J.R., D.P. Murr, M.D. Porteous and H.P.V. Rupasinghe, 2002. ...
  • Watkins, C.B., 2006. The use of 1 -methylcyc lopropene (1-MCP) ...
  • نمایش کامل مراجع